Dokonania Ludwika Hirszfelda
Ludwik Hirszfeld był wybitnym lekarzem, bakteriologiem, twórcą polskiej szkoły immunologicznej oraz nowej dziedziny nauki - seroantropologii. W latach 50. XX wieku został nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Jak podkreśla prof. Marcin Czerwiński z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, jego dokonania były imponujące. - Jego największe osiągnięcia naukowe to udowodnienie, że grupy krwi u człowieka są dziedziczne. To jest również nazewnictwo grup krwi - bo on wprowadził te do dziś używane nazwy: A, B, 0 - a także wykazanie, że częstość grup krwi w różnych populacjach jest różna, a to bardzo ważne osiągnięcie - mówi. - Ponadto jako pierwszy w latach 20. ubiegłego wieku zaproponował pojęcie "konfliktu serologicznego", to znaczy sytuacji, kiedy przeciwciała, czyli białka matki, niszczą krwinki płodu - dodaje.
Ludwik Hirszfeld jako wykładowca
Bohater audycji był wspaniałym naukowcem, przez to innowacyjnym człowiekiem. Jak sprawdzał się w roli wykładowcy? - Wszyscy o tym mówią, że był wspaniałym wykładowcą, oczywiście chyba już nie ma nikogo, kto by pamiętał jego wykłady - stwierdza. - Wszystkie relacje mówią, że jego wykłady były wspaniałe. Dotyczy to też czasów przedwojennych, ponieważ wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W getcie w czasie okupacji miał wspaniałe wykłady w szkole medycznej, a we Wrocławiu też jego wykłady cieszyły się ogromnym powodzeniem - opowiada.
"Mensch". Pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie
W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. - Scenarzystą i reżyserem filmu był Paweł Wysoczański i to on po konsultacji z wieloma badaczami Hirszfelda (m.in. prof. Urszulę Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego) stworzył scenariusz - mówi gość Jedynki.
Prof. Marcin Czerwiński był konsultantem merytorycznym filmu "Mensch". - Moja rola polegała na tym, żeby naukowe sprawy typu grupy krwi czy sprawy bakteriologiczne, typu Salmonella, przedstawić tak, by nie było tam błędów merytorycznych - wyjaśnia.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego filmu. Jest znakomicie zrealizowany, świetnie zmontowany i do tego znakomita muzyka. Na pewno jest to bardzo dobry film i mam nadzieję, że będzie szeroko dostępny - przyznaje.
Ponadto w audycji:
Kamienna ściana z dna Bałtyku może być najstarszą megastrukturą w Europie.
W Zatoce Meklemburskiej niemieccy naukowcy natknęli się na tajemniczy kamienny mur, mogący liczyć nawet 10 tysięcy lat. Zgodnie z obowiązującą wiedzą, tereny te zamieszkiwały wówczas niewielkie grupki ludzi.
Badacze dostrzegli ją całkowicie przypadkowo - w trakcie monitorowania wód ze statku badawczego podczas studenckiego rejsu naukowo-edukacyjnego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: prof. Marcin Czerwiński (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN), dr Dagmara Werra (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
Data emisji: 16.02.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor