Plastik wciąż jest obecny w przestrzeni. W jaki sposób tworzyć dobre nawyki?

Data publikacji: 15.02.2024 13:49
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 23:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Plastik wciąż jest obecny w wielu miejscach. Jak walczyć ze złymi przyzwyczajeniami?
Plastik wciąż jest obecny w wielu miejscach. Jak walczyć ze złymi przyzwyczajeniami?, Autor - Kucher Serhii/Shutterstock
Plastik jest ogromnym globalnym problemem. Od stycznia tego roku każdy z nas dopłaca do jedzenia w jednorazowych plastikowych opakowaniach (min. 20 gr). Ale jak to wygląda w praktyce? 
  • W nowym, 2024 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które przewidują m.in. doliczanie opłat do jednorazowych kubków z plastiku, a także do pojemników na żywność.
  • To obostrzenia, które wprowadzono w celu ograniczenia ilości plastiku na naszej planecie.
  • Ale czy to działa? Jaka jest nasza świadomość ekologiczna?

Dlaczego plastik wciąż jest obecny?

Plastik, w myśl kolejnych przepisów, jest redukowany z wielu miejsc. A jednak w sklepach wciąż można natknąć się na foliowe torebki, popularne "zrywki". - Jeżeli taka torebka wisi przy warzywach, to jest to prostsze, żeby ją wziąć. Później wmawiamy sobie jeszcze, że na pewno ją kiedyś wykorzystamy - tłumaczy Magdalena Derdończyk, ekspert ds. ekologii z Centrum Nauki Experymentarium.

Rozmówczyni Romana Czejarka przekonuje, że aby całkowicie pozbyć się problemu, powinniśmy wprowadzić dużo wyższe opłaty lub zdecydować się na całkowity zakaz używania plastiku. - W naszych rękach jest dużo do zrobienia. Jeśli sami się zastanowimy, ile tego plastiku rocznie wyrzucamy, konsumując różne rzeczy, i wprowadzimy do naszego życia ograniczenia, to naprawdę będzie lepiej - przekonuje. 

POSŁUCHAJ

10:20

Plastik wciąż jest obecny w przestrzeni. W jaki sposób tworzyć dobre nawyki? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Karać czy edukować?

Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę, że zmiany należy zaczynać od rzetelnej edukacji na temat ekologii. - Nie straszenie kryzysem klimatycznym, tylko pokazywanie, że nasze kroki mają sens. Sami nie zmienimy wszystkiego, ale jako wykształcone jednostki możemy wpływać na decyzje polityczne, to my możemy głosować w budżetach obywatelskich. Ta edukacja jest dla mnie kluczem do sukcesu - analizuje Magdalena Derdończyk. 

Ostatnio coraz więcej butelek z napojami ma przymocowane na stałe nakrętki, których nie powinniśmy odrywać. Okazuje się, że również ma to uzasadnienie ekologiczne. - Te nakrętki wykonane są z bardzo dobrego plastiku i jeżeli nawet wyrzucamy je do właściwego pojemnika na odpady, to systemy w recyklingu nie są w stanie ich wyłapać. Przelatują przez te sita i nie jesteśmy w stanie tego po raz kolejny wykorzystać - podsumowuje gość Jedynki. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Magdalena Derdończyk (ekspert ds. ekologii z Centrum Nauki Experymentarium)

Data emisji: 15.02.2024 r.

Godzina emisji: 9.35

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.