Dlaczego Węgrzy blokowali wejście Szwecji do NATO?
Gość audycji "Więcej świata" przyznaje, że Węgrzy przez ostatnie miesiące wysyłali sprzeczne komunikaty w związku z ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO. - Długo przekonywali, że zrobią to szybciej. Orban jeszcze pod koniec 2022 roku obiecywał, że nastąpi to na najbliższej sesji węgierskiego parlamentu - zauważa Andrzej Sadecki. Przypomina jednocześnie, że początkowo drugim blokującym państwem była Turcja.
Węgrzy długo nie formułowali konkretnych oczekiwań mających przyspieszyć pozytywne rozpatrzenie wniosku Szwecji. - W zasadzie oprócz zwracania uwagi na to, że szwedzcy politycy niewłaściwie traktowali Węgry, nie było wyraźnych żądań. Natomiast tuż przed ratyfikacją, w piątek, miała miejsce wizyta premiera Szwecji w Budapeszcie i faktycznie zapadła decyzja, że Węgry uzyskają cztery dodatkowe myśliwce - analizuje ekspert.
Węgry na marginesie NATO i EU?
Rozmówca Michała Strzałkowskiego zwraca uwagę, że tak długie odkładnie decyzji mogło zaszkodzić Węgrom na arenie międzynarodowej. Dodaje jednak, że być może dla Viktora Orbana od początku nie miało to znaczenia. - Węgry już i tak były na marginesie NATO, na marginesie Unii. Od długiego czasu mieli opinię zszarganą brakiem wsparcia dla Ukrainy czy polityką bliskiej współpracy z Rosją - podsumowuje.
W audycji również:
- Kanada zadeklarowała przekazanie trzech miliardów dolarów kanadyjskich na pomoc finansową i obronną dla Kijowa - premier Justin Trudeau i Wołodymyr Zełenski podpisali w sobotę w Kijowie 10-letnie umowy o bezpieczeństwie. Tym samym Kanada znalazła się w światowej czołówce państw wspierających Ukrainę. Kraj ten ma ku temu szczególne powody. W Kanadzie mieszka liczna społeczność osób pochodzenia ukraińskiego,
- minister rolnictwa Czesław Siekierski w Brukseli na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa przedstawiał postulaty protestujących rolników. Szef resortu zapewniał również, że rząd prowadzi rozmowy nie tylko z Unią Europejską, ale również z Ukrainą. Rolnicy domagają się ograniczenia importu ukraińskich towarów do Polski oraz odejścia od części zapowiedzianych przez instytucje Unijne zmian w rolnictwie, związanych z unijnym "Zielonym Ładem",
- trwa wizyta ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w USA. Główny punkt tej wizyty to poniedziałkowe spotkanie w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antony'm Blinkenem,
- po dwóch latach rosyjskiej agresji na Ukrainę relacje polsko-ukraińskie coraz bardziej się komplikują, narasta konflikt dotyczący importu produktów rolnych, przedstawicieli Polski zabrakło w sobotę w Kijowie podczas rocznicowych obchodów. Jednocześnie polska dyplomacja twardo broni racji Ukrainy na forum międzynarodowym, czego przykładem było chwalone przez cały świat, piątkowe wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego na forum ONZ. Czy możliwe jest szybkie zażegnanie sporów i powrót Polski do roli lidera międzynarodowego wsparcia dla walczącej Ukrainy?.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Andrzej Sadecki (Ośrodek Studiów Wschodnich), zdr Marcin Gabryś (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK)
Data emisji: 26.02.2024
Godzina emisji: 17.20
mg