Agresja za kierownicą. Jak opanować nerwy?

Data publikacji: 27.02.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 14:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Agresja na drodze - jak panować nad emocjami?
Agresja na drodze - jak panować nad emocjami? , Autor - Shutterstock
Spowolnienia ruchu, remonty, korki, mało uprzejmi współużytkownicy dróg - te czynniki wpływają na kierowców, podnosząc poziom stresu, a czasem wywołując agresję. Jak panować nad niepożądanymi odruchami? 
  • Zajeżdżanie drogi, zmuszanie do zatrzymania, groźby i wyzwiska - kierowcom nie są obce takie zachowania.
  • Niektórzy z kierowców przenoszą swoją złość na styl jazdy, co może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 
  • W sieci jest mnóstwo filmów, które prezentują agresywne zachowania kierowców. 

Agresja wśród kierowców. Skąd ona się bierze?

Zajeżdżanie drogi, zmuszanie do zatrzymania, groźby i wyzwiska - kierowcom nie są obce takie zachowania. Agresja kierowców może mieć wiele źródeł: od temperamentu, przez brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, aż po wyładowywanie na innych swoich emocji. 

- Wydaje mi się, że tutaj działa ten znany mechanizm, że agresja jest spowodowana frustracją, czyli ktoś nam zabiera coś dla nas ważnego, zabiera nasz czas i nie możemy zrealizować swojej potrzeby, czyli dojechania punktualnie do pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Tarnowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Czujemy się lekceważeni, ale to jest nieadekwatne uczucie, ponieważ ci, którzy nas blokują, nie mają takiej intencji. Mając niezaspokojone potrzeby i frustrację, reagujemy złością - wyjaśnia. 

Jak sobie radzić z agresją? 

Niektórzy z kierowców przenoszą swoją złość na styl jazdy. W przypływie emocji zaczynają jechać ze zwiększoną prędkością, co może stanowić poważne zagrożenie w ruchu drogowym. - To jest dość popularna forma wyładowania złości, więc jeśli to jest bezpieczne i w granicach rozsądku i przepisów, to szybsza jazda może pomóc rozładować stres - mówi gość Jedynki. - Mimo to próba agresywnej jazdy w korku to jest bardzo zły pomysł.

Jak zaznacza prof. Tarnowski, priorytetem jest bezpieczna jazda, dlatego warto sięgnąć po inne metody, np. ćwiczenia oddechowe. - Takie ćwiczenia uspokajają - szybki wdech i długi wydech. Takie ćwiczenia mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co denerwuje nas na drodze - przyznaje. 

Polscy kierowcy najczęściej wysiadają z samochodów 

Co jakiś czas w sieci pojawiają się filmiki przedstawiające agresywnych kierowców wysiadających z samochodów. - Kiedyś były robione takie badania na temat zachowań kierowców i Polacy rzeczywiście wysiadają z samochodów, najczęściej w Europie - stwierdza rozmówca Romana Czejarka. - Jeżeli chodzi o inne zachowania typu agresywna jazda, przekleństwa czy inne ryzykowne zachowania, to jesteśmy w średniej europejskiej. Więc wcale polscy kierowcy nie są wściekłymi kierowcami, natomiast wysiadają najczęściej - dodaje ekspert. 

POSŁUCHAJ

09:42

Agresja wśród kierowców. Skąd ona się bierze i jak opanować nerwy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj więcej: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: prof. Andrzej Tarnowski (UMK w Toruniu)

Data emisji: 27.02.2024 r. 

Godzina emisji: 11.20

ans/mpkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.