Grupa Wyszehradzka jest podzielona, jeśli chodzi o spojrzenie na wojnę w Ukrainie i na Rosję. Polska i Czechy do tej pory miały inne stanowiska aniżeli Słowacja i Węgry.
- Podziały w Grupie Wyszehradzkiej nie są nowe w przypadku Ukrainy (…). Jednak to dzisiejsze spotkanie jest trochę lepsze, niż można było się spodziewać, ponieważ przed wyjazdem premier Tusk powiedział, że to jest taki moment prawdy dotyczący tego, czy warto to kontynuować. Dziś padły ważne deklaracje z ust czterech premierów, że ta grupa nadal ma sens i że będzie się starała współdziałać - komentował Adam Jasser.
Na czym polega minimum porozumienia?
Adam Jasser nie ukrywał, że podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej "zapewne padły dość ostre słowa". - Chodzi tutaj oczywiście o kwestię Ukrainy - mówił.
- Osiągnięto minimum porozumienia, iż premier Fiala mógł powiedzieć w imieniu czterech premierów, że uważają agresję Rosji za niezgodną z prawem międzynarodowym. Widać, że to było minimum, które dla premiera Tuska i podejrzewam, że dla premiera Fiali, musiało paść ze strony Węgier i Słowacji, aby ta grupa mogła się jeszcze utrzymać - stwierdził ekspert.
Adam Jasser dodał, że całą czwórkę łączy kilka istotnych tematów, takich jak: rolnictwo, migracja, infrastruktura i Zielony Ład. - Padły zapowiedzi, że w Brukseli te kraje nadal będą starały się wypracowywać wspólne stanowisko względem pozostałych partnerów europejskich. Przydatność Grupy Wyszehradzkiej może jeszcze objawić się tutaj - kontynuował.
Poza tym w audycji:
- Rolnicy protestują nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych europejskich krajach. Wszystkie protesty łączy sprzeciw wobec niektórych zapisów Europejskiego Zielonego Ładu. Felieton Michała Strzałkowskiego.
- O paryskiej międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 28 państw. Relacja Stefana Foltzera i rozmowa z Justyną Gotkowską, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
- Spotkanie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Trwają także negocjacje prezydenta Joe Bidena w sprawie odblokowania pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Relacja Marka Wałkuskiego i rozmowa z dr. Witoldem Sokałą z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, publicystą "Dziennika Gazeta Prawna".
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Data emisji: 27.02.2024
Godzina emisji: 17.18
DS/mpkor
Grupa Wyszehradzka ws. Ukrainy. "Osiągnięto minimum porozumienia" - Jedynka - polskieradio.pl