Polskie Nagrody Filmowe Orły wręczone. Co mówili laureaci? [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 06.03.2024 10:02
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 10:02
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Orły 2024. Zapraszamy na rozmowy z laureatami Polskich Nagród Filmowych
Orły 2024. Zapraszamy na rozmowy z laureatami Polskich Nagród Filmowych, Autor - FOTON/PAP
Polskie Nagrody Filmowe Orły wręczone. Nagrodę w kategorii Najlepszy film zdobyła "Zielona granica" Agnieszki Holland. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia życia. Najwięcej, bo sześć nagród zdobył film "Kos" Pawła Maślony. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
  • W poniedziałkowy wieczór (4 marca) w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych
  • "Zielona granica" Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia życia.
  • Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył film "Kos" Pawła Maślony. 

Polskie Nagrody Filmowe Orły już po raz 26.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od roku 1999. Ogłoszenie wyników 26. edycji wydarzenia nastąpiło podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. "Dobre filmy można robić tylko jeżeli jest się wolnym i jeżeli nie odczuwa się strachu. A jeżeli nawet odczuwa się strach to wie się, że największym zwycięstwem jest go pokonać" - mówiła Agnieszka Holland.


POSŁUCHAJ

10:46

Polskie Nagrody Filmowe Orły wręczone. Co mówili laureaci? [POSŁUCHAJ] (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

"Zielona granica" uznana za najlepszy film

Reżyserka odebrała nagrodę za najlepszy film (głosami członków Polskiej Akademii Filmowej tytuł ten przypadł "Zielonej granicy") oraz nagrodę specjalną za Osiągnięcia życia. W rozmowie z Martyną Podolską artystka podkreśliła, że za cenniejsze uważa to pierwsze wyróżnienie. - Film to jest to dziecko, które chce się uczcić. Nie mówiąc już, że nagroda za całokształt jest taka egoistyczna, a nagroda za film jest dla całej mojej ekipy - analizuje. 

Agnieszka Holland przekonuje, że zaangażowanie społeczne to coś za co nie powinno się nagradzać. To jej zdaniem cecha, "którą się ma lub której się nie ma". - Odwaga natomiast jest potrzebna twórcom nie tylko po to, żeby poruszać trudne tematy, ale również po to, żeby na nowo opowiadać rzeczywistość. (...) Mnie się najbardziej podobają takie filmy, których się w ogóle nie spodziewałam - przyznaje. 

YouTube/Kino Helios Polska

Kto dostał nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą?

Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą stworzyła Magdalena Cielecka w filmie "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego. Zagrała tam terminalnie chorą kobietę, która wraz z siostrą udaje się do Szwajcarii na zabieg eutanazji. - Lęków dotyczących samego tematu nie miałam, bo wiedziałam że to jest on ważny. Twórcy są przede wszystkim od tego, aby te trudne tematy poruszać - przekonuje. Aktorka dodaje, że jeśli towarzyszyły jej jakiekolwiek obawy to te dotyczące sprawdzenia się w roli. - Czy będę w stanie na tyle wiarygodnie tę postać zagrać i odtworzyć, aby ludzie później w to uwierzyli - precyzuje. 

Ile Orłów zdobył film "Filip"?

Cztery statuetki powędrowały do twórców filmu "Filip" inspirowanego powieścią Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Nagrodę otrzymał m.in. Eryk Kulm za pierwszoplanową rolę męską. Z tej nagrody niezwykle cieszy się sam reżyser i producent. - Inni nominowani dostawali już nagrody, a Eryk dostał ją po raz pierwszy. Wydaje mi się, że jest to docenienie roli, w moim odczuciu, wybitnej - podkreśla. 

Za zdjęcia do filmu doceniono operatora, Michała Sobocińskiego. - Bardzo się cieszę, że konkurencja była bardzo wysoka. Oczywiście jeśli włoży się w coś bardzo dużo czasu serca i to zostanie docenione to jest to wielki zaszczyt - nie ukrywa rozmówca Martyny Podolskiej. Praca nie była jednak łatwa. - Sceny były rozgrzebane na pięć czy sześć miast. Zdjęcia trwały od czerwca do października, więc nic nie mogło być zmontowane wcześniej - wyjaśnia. 

YouTube/Kino pod Baranami

---

Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył "Kos". Film Pawła Maślony został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepszy dźwięk, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze kostiumy, Najlepszy scenariusz i Najlepsza reżyseria. W kategorii Najlepszy dokument triumfował film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka. Statuetkę w kategorii Odkrycie roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu "Tyle co nic".

Nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugha Welchmana. Orzeł za najlepszą męską rolę drugoplanową trafił do Tomasza Schuchardta za rolę w filmie "Doppelgänger, a Orzeł za najlepszą muzykę do Łukasza "L.U.C-a" Rostkowskiego za film "Chłopi". Najlepszym filmowym serialem fabularnym okazał się "1670" w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska 

Goście: Agnieszka Holland (reżyserka), Magdalena Cielecka (aktorka), Michał Kwieciński (reżyser i producent), Michał Sobociński (operator filmowy)

Data emisji: 5.03.2024

Godzina emisji: 23.38

mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.