Tadeusz Woźniak wspomina Ernesta Brylla: był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej

Data publikacji: 17.03.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 11:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ernest Bryll zmarł w wieku 89 lat.
Ernest Bryll zmarł w wieku 89 lat. , Autor - PAP/Rafał Guz
Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz i prozaik zmarł w wieku 89 lat. - Był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej. W jednej i drugiej dziedzinie osiągnął wyżyny. Już w czasach komuny grane były jego przestawienia teatralne, zarówno te bardzo poważne, jak i musicalowe. Wszystkie z ogromnymi sukcesami - powiedział na antenie Jedynki muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak. 
  • W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata.
  • Informację przekazało w niedzielę w mediach społecznościowych Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
  • Ernest Bryll był autorem tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także dramatów "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". 

Ernest Bryll - wybitny i wielostronny artysta 

Tadeusz Woźniak podkreślił, że Ernest Bryll był wybitnym i wielostronnym artystą. - Ernest potrafił na scenie zająć publiczność bardzo długo, czasem jednocześnie mówiąc bardzo poważnie, ale i z wysublimowanym żartem, który ludzi bawił - wspominał. - Był człowiekiem niezwykłym. Przeżył 89 lat - to niby dużo, ale szkoda, że już nie porozmawiamy - dodał. 

Pisarz tworzył w trudnych czasach komunizmu. - "Rzecz listopadowa", jego dramat, budził ogromne emocje w Polsce, m.in. dlatego, że raz był dozwolony, a raz nie. Wiele utworów Ernesta spotykał taki los w tamtych czasach. Później cały czas równolegle osiągał sukcesy jako poeta i jako autor dziesiątek, a nawet setek różnych piosenek - opowiadał w "Czasie pogody" Tadeusz Woźniak. 

Piosenką poeta zainteresował się w 1965 roku. Jest autorem tekstów z repertuaru Dwa Plus Jeden, Haliny Frąckowiak, Jerzego Grunwalda, Edwarda Hulewicza, Czesława Niemena, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz. Z okazji 80. urodzin pisarz był gościem Marcina Kusego w audycji "Muzyczna Jedynka". 




Ernest Bryll był laureatem wielu nagród w dziedzinie kultury. Przez cztery lata był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie. Od 1978 do 1983 r. kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po rozwiązaniu tego zespołu został doradcą literackim zespołu filmowego "Oko". Później wyjechał do USA, gdzie dał serię wykładów i seminariów na licznych amerykańskich uniwersytetach. W latach 1991-95 był ambasadorem Polski w Irlandii.



POSŁUCHAJ

20:43

Tadeusz Woźniak wspomina Ernesta Brylla (Czas pogody/Jedynka)

 

Tadeusz Woźniak: "Zegarmistrza światła" należy traktować serio

Od lat Tadeusz Woźniak stara się przywrócić rangę balladom, zwykle śpiewa je z gitarą w ręku. Wśród najsłynniejszych piosenek artysty są "Smak i zapach pomarańczy", "A bodaj to" czy "Zegarmistrz światła". - "Zegarmistrza światła" należy traktować serio, ponieważ po każdego i tak przyjdzie. To nie jest błaha, lecz poważna sprawa - powiedział artysta w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim. - Jest to sytuacja nieuchronna, nie ma co się tym zamartwiać - dodał. 

Źródło: Tadeusz Woźniak/Youtube

Zobacz też: 

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski 

Gość: Tadeusz Woźniak (muzyk, kompozytor, wokalista)

Data emisji: 17.03.2024 r.

Godzina emisji: 10.26

ans/aw/wmkor

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.