Mowa, kreatywność, intuicja i... nałogi. Jak działa ludzki mózg?

Data publikacji: 20.03.2024 12:47
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 13:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak działa ludzki mózg?
Jak działa ludzki mózg?, Autor - vitstudio/Shutterstock
Mózg to kwintesencja naszego człowieczeństwa. Waży około 1,5 kilograma i składa się ze 100 miliardów komórek nerwowych. W związku z przypadającym 18 marca Międzynarodowym Dniem Mózgu przyjrzeliśmy się bliżej temu organowi. 
  • Mózg jest organem służącym jako centrum układu nerwowego u wszystkich kręgowców i większości bezkręgowców.
  • Lewa półkula odpowiada za mowę, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje. Prawa półkula to źródło naszej kreatywności, wyobraźni, intuicji, a także miejsce, gdzie rozpoznajemy negatywne stany emocjonalne.
  • Przypadający 18 marca Międzynarodowy Dzień Mózgu ma zwrócić uwagę na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnieć o profilaktycznych badaniach układu nerwowego niezbędnych do zachowania sprawności naszego mózgu. 

Jak kształtuje się mózg człowieka?

Mózg człowieka pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku dwudziestu pięciu lat. Nie oznacza to jednak, że później wszelkie zmiany ustają. - Neuroplastyczność w praktyce oznacza zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronalnych lub też do odtwarzania połączeń neuronalnych utraconych na przykład w wyniku wypadku - zauważa trener mentalny, Leszek Furmann. 

W zależności od stopnia uszkodzenia danego obszaru mózgu (na przykład w wyniku urazu mechanicznego) istnieje szansa, że jego funkcje przejmą inne obszary. 


POSŁUCHAJ

23:22

Mowa, kreatywność, intuicja i ... nałogi. Jak działa ludzki mózg? (Eureka/Jedynka)

 

Uzależnienia a mózg

W mózgu utrwalone są również uzależnienia. - Podczas badań elektroencefalografem czy funkcjonalnym rezonansem magnetycznym zobaczylibyśmy, że nałóg czy nawyk może być ścieżką dosłownie "wydrążoną" w naszym mózgu - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Oznacza to, że budując pozytywne nawyki, niejako automatycznie wchodzimy w dobry układ. Analogicznie jednak utrwalane są także nawyki negatywne. 

YouTube/Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Zaufajmy własnemu mózgowi

Najnowsza wiedza z zakresu neurobiologii mówi, że nikt do końca nie jest w stanie określić, ile procent mózgu jest wykorzystywane przez człowieka. - Ja na mózg patrzę z perspektywy praktycznej. To nieprawdopodobnie złożony organ. (...) Niemniej uważam też, że ostatecznie mózg sam w sobie został złożony po to, żeby nas wspierać. Jeżeli czasami nie wiemy, jak działa, ale mu zaufamy, to myślę, że też dobrze na tym wyjdziemy - podkreśla Leszek Furmann.

Jak skutecznie się uczyć?

Plastyczność mózgu związana jest również z uczeniem się i z pamięcią. - Akurat w tym przypadku nasz mózg działa bardzo prosto. Jeżeli poddawany jest określonego rodzaju bodźcom, szczególnie regularnie powtarzanym to z założenia wydaje mu się, że ma do czynienia z informacją ważną. Przechowuje ją wówczas w pamięci podręcznej - wskazuje rozmówca Katarzyny Kobyleckiej.

Jeśli jednak pewne informacje z przeszłości nie są na co dzień odświeżane, to musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieli do nich "świadomego dostępu" wtedy, kiedy chcemy. - Powtarzanie jest najprostszą metodą uczenia się i w przypadku konstrukcji naszego mózgu bardzo skuteczną - podsumowuje gość audycji.

W audycji również:

W Gwatemali, na stanowisku Chochkitam, odkryto komorę grobową majańskiego władcy, a w niej jadeitową maskę pośmiertną datowaną na 350 rok n.e. Zielony jadeit uważany jest za "złoto" Majów. Z tego kamienia wyrabiano ozdoby, biżuterię i właśnie niezwykle cenne rytualne maski.

O szczegółach opowiedział dr Jan Szymański z Wydziału Archeologii UW, kierownik misji wykopaliskowej w San Isidro w Salwadorze.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Katarzyna Kobylecka

Goście: Leszek Furmann (trener mentalny), dr Jan Szymański (Wydział Archeologii UW, kierownik misji wykopaliskowej w San Isidro w Salwadorze)

Data emisji: 18.03.2024 r.

Godzina emisji: 19.30 

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.