Okienko transferowe OFE-ZUS. Wybierz mądrze i zyskaj więcej na emeryturze

Data publikacji: 22.03.2024 11:58
Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 14:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Druk oświadczenia OFE
Druk oświadczenia OFE, Autor - PAP/Grzegorz Michałowski
Takie "okienko transferowe" w ramach II filara emerytalnego otwiera się raz na cztery lata. Od 1 kwietnia będziemy mieli możliwość zmiany decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej (2,92 proc.). Może być ona przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
  • Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku każdy, kto jest uczestnikiem drugiego filara, może zdecydować, czy składka w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru trafi na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. 

Już za chwilę otworzy się tzw. okienko transferowe. Od naszej decyzji zależeć będzie los składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała część składki emerytalnej, czyli 16,6 proc., trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.).

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku każdy, kto jest uczestnikiem drugiego filara, może zdecydować, czy wskazane 2,92 proc. składki trafi na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Decyzja dotyczy nowych składek, a nie dotychczasowych środków. Dotychczasowe środki pozostają w instytucji, która je ewidencjonowała.

ZUS czy OFE. Jaką decyzję podjąć?

- System emerytalny podlega różnego rodzaju presjom. Możemy się spodziewać, że nasze przyszłe emerytury nie będą tak sowite, jak byśmy sobie marzyli. Warto więc zainteresować się swoją przyszłością emerytalną. Być aktywnym - podkreślił w audycji "Cztery pory roku" Filip Pietkiewicz z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. 

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że 14,5 mln Polaków ma swoje rachunki w otwartych funduszach emerytalnych. - To tzw. okno transferowe to świetny moment, inspiracja do tego, żeby sprawdzić, w jakim jestem OFE, ile mam środków w tym OFE, jak to się ma do całości naszego zabezpieczenia emerytalnego - wymienił. 

Zdaniem Pietkiewicza warto zastanowić się nad przekazywaniem części składki do OFE. - Przede wszystkim, dlatego że te pieniądze aktywnie wspierają polską gospodarkę - wyjaśnił. 


POSŁUCHAJ

09:18

Okienko transferowe OFE-ZUS. OFE czy ZUS? Jaką decyzję podjąć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Czytaj także:


Podjąłem decyzję, co dalej?

Jeżeli nie mamy zamiaru zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, to nic nie musimy robić. O swojej decyzji muszą poinformować tylko ci, którzy chcą zmienić przeznaczenie składki.

Oświadczenie można przekazać do ZUS: osobiście, za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub przy wykorzystaniu urzędomatów.

Ważne uwagi dotyczące młodych ludzi i seniorów

Deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób - zgodnie z prawem - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprzestaje odprowadzania składek do otwartych funduszy emerytalnych, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Składki osób wchodzących na rynek pracy tak podczas okienka transferowego, jak i po jego zakończeniu, a które nie złożą oświadczenia o ich przekazywaniu do otwartych funduszy emerytalnych i nie zawrą umowy z OFE, automatycznie trafią na subkonto w ZUS.


ZUS czy OFE? Aut. PAP/Godlewska Estera ZUS czy OFE? Aut. PAP/Godlewska Estera

Audycja:  Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Filip Pietkiewicz (Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych)

Data emisji: 22.03.2024

Godziny emisji: 11.00-12.00

Jedynka/ZUS/kk/wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.