Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi

Data publikacji: 26.03.2024 11:29
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 12:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mariusz Szczygieł będzie gościem audycji "Po drugiej stronie lustra"
Mariusz Szczygieł będzie gościem audycji "Po drugiej stronie lustra", Autor - East News
Mariusz Szczygieł jest reportażystą, pisarzem, wydawcą, znawcą Czech, autorem takich m.in. książek jak "Gottland", "Nie ma", "Zrób sobie raj". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiedział o tym jak ważne dla kultury są małe księgarnie, czym jest reportaż, a także jaką rolę w rozwijaniu empatii odgrywa literatura jako taka. 
  • Mariusz Szczygieł pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku "Na przełaj". Od 1990 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej", a od roku 2004 jest redaktorem "Dużego Formatu".
  • W latach 1995–2001 prowadził talk-show "Na każdy temat" w TV Polsat. Wydał sześć książek. Wśród nich "Niedziela, która zdarzyła się w środę", "Kaprysik. Damskie historie" czy "Zrób sobie raj".
  • Książka Gottland, poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku.

Dlaczego Mariusz Szczygieł kocha księgarnie?

Mariusz Szczygieł uważa księgarnie za miejsca szczególne. Odwiedza je podczas podróży po świecie, nawet nie znając języka. - W Wietnamie, w Laosie, w Birmie. Zawsze mnie ciekawi to jak książki wyglądają, jak pachną - przyznaje i dodaje, że odwiedzając takie miejsca dokonał pewnego odkrycia. - W księgarniach, w których byłem od Nowego Jorku po Siem Reap przeważnie znajduje się "Mały książę" w danym języku - precyzuje. 

Uwagę przyciągają szczególnie księgarnie pomysłowe, nieoczywiste, małe i prowadzone przez ludzi z pasją oraz wiedzą. Niestety, w Polsce jest ich coraz mniej. - Dosyć szokująca jest wiadomość, że w Polsce co trzeci dzień na zawsze zamykana jest księgarnia. Jeśli nie zrobimy z tym czegoś w sposób systemowy, to widzę przed nami jakiś upadek - nie ma wątpliwości gość Programu 1 Polskiego Radia. 


POSŁUCHAJ

48:37

Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Zobacz też: 

Reportaż - szansa by na chwilę stać się kimś innym

Mariusz Szczygieł często powtarza, że reportaż jest historią, która wydarzyła się naprawdę i ma ona sprawić, że czytelnicy na chwilę porzucą swoje własne życie. - Zanurzają się w cudze życie, a nawet stają się tymi ludźmi, o których czytają. Utożsamiają się z nimi. Przez chwilę można być kimś innym - wyjaśnia. Jednocześnie apeluje, by po prostu czytać. - Literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi - zaznacza. 

Fb/Mariusz Szczygieł

Czym charakteryzuje się literatura czeska?

Gość audycji "Po drugiej stronie lustra" jest znawcą Czech. W rozmowie z Magdą Mikołajczuk przyznaje, że w literaturze z tamtego kręgu kulturowego pod pozorem lekkości czają się treści ważne, często wręcz fundamentalne. - Na pewno na liście lektur Karela Čapka. "Fabryka absolutu" jego autorstwa to książka sprzed stu lat. (...) To książka o tym, że ludzkość potrzebuje wszystkiego poza nieograniczoną obfitością - tłumaczy.

Co charakterystyczne, zdaniem Mariusza Szczygła, czeska kultura, kultura śmiechu i pewnej rubaszności fundowana jest na smutku. - Dlatego uważam, że to jedna z najciekawszych literatur świata - podsumowuje. 

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Mariusz Szczygieł

Data emisji: 26.03.2023

Godzina emisji: 0.10

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.