Czym jest szczęście?
Szczęście to emocja, której natury od wieków starają się dociec filozofowie. Okazuje się, że pierwszym krokiem do jego uzyskania ma być wyrobienie u siebie pozytywnego podejścia do innych. - Można to realizować w bardzo różny sposób. Możemy pomagać innym ludziom i to może nam dawać ogrom satysfakcji, przyjemności. To krótkotrwałe poczucie szczęścia, ponieważ osiągamy cel - zaznacza Joanna Drożdż.
Drugie oblicze szczęścia możemy w sobie wypracować. Dzieje się to za sprawą pewnych umiejętności, ale również dzięki ludziom, którzy są wokół nas. - Szczęściem może być nawet wdzięczność za mały gest. Teraz przed świętami mały zajączek, który ktoś nam zostawi na biurku to już jest dla nas informacja, że ktoś nas lubi. Z drugiej strony jeżeli my to zostawimy, to też rodzi się poczucie, że dajemy komuś coś dobrego - podkreśla gość audycji.
Takie zachowania powodują również, że zmniejsza się poziom stresu w naszym organizmie.
Jak osiągnąć szczęście?
W osiągnieciu szczęścia mają nam pomagać tzw. treningi wdzięczności. To jak powinny one wyglądać często zależy od naszych predyspozycji. - Możemy robić sobie listy rzeczy, które nam się udały. Może to być również pisanie pamiętników, w których opisujemy te szczęśliwe chwile. (...) To wszystko powoduje, że liczba endorfin w naszym mózgu wzrasta. A endorfiny to szczęście - przypomina rozmówczyni Artura Wolskiego.
Do szczęścia może prowadzić pisanie listów czy świątecznych kartek. - Jeżeli formułujemy nasze myśli i jeśli przekazujemy je za pomocą mediów społecznościowych to najczęściej jedno i to samo piszemy do kilku czy kilkunastu osób i to wysyłamy. Jeżeli jednak jest to indywidualne do nas albo od nas do kogoś, to ma charakter znacznie bliższy, jest naładowane pozytywnymi emocjami - analizuje psycholog.
Spacer po lesie antidotum na codzienne troski
Naukowcy Uniwersytetu Bristolskiego zwrócili również uwagę na znaczenie spacerów i długich wycieczek do lasu. - Las nas wycisza, zmniejsza poczucie stresu. Zapach lasu, cisza lasu, kontakt z bezpośrednią naturą rzeczywiście przynosi nam szczęście, ale również oderwanie od trosk, które przezywamy w codziennym życiu, w pracy. Poza tym zieleń jest barwą, która nastraja nas pozytywnie - podsumowuje Joanna Drożdż.
Poza tym w audycji:
Symbolika Wielkiego Czwartku. O zachowanych i praktykowanych do dziś misteriach związanych z Triduum Paschalnym, które rozpoczynają się w Wielki Czwartek, opowiedział dr Sebastian Duda, publicysta, teolog i filozof.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Sebastian Duda (publicysta, teolog i filozof), Joanna Drożdż (psycholog)
Data emisji: 28.03.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg