Jaja jak malowanie
Najczęściej mamy do czynienia z jajami kurzymi, które mają jednolite kolory: biały, beżowy czy brązowy. W przypadku innych ptaków kolory jaj mogą być różnorodne. - Nasze przeświadczenie o białych czy kremowych jajkach w zasadzie nie pasują do tego, co widzimy w naturze, dlatego że białe jajo jest bardzo dobrze widoczne i mogą sobie na nie pozwolić gatunki, które są relatywnie duże, jak kuraki, gęsi, kaczki, albo te, które gniazdują w dziuplach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. - Jednak natura musiała kombinować, żeby to jajko było mniej widoczne, np. zlewało się z trawą albo było nakrapiane. (...) Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - przyznaje.
Gość Jedynki podkreśla, że niektóre gatunki ptaków składają niebieskie jaja. - To nawet takie pospolite gatunki, np. szpak, którego wszyscy znamy, ma piękne błękitne jajko albo takie przesycone błękitem - mówi. - Czapla siwa też ma takie jednolite błękitne jaja, więc jakby ktoś chciał pisanki, to przyroda naprawdę nie tylko nie odstaje, ale jest bardzo pomysłowa - dodaje.
Ptasie jaja. Różne kolory i wzory
W naturze występują jaja gładkie jednokolorowe, ale również nakrapiane różnymi wzorami. - Produkcja wzoru jest kosztowna. Każdy kolor kosztuje i tak samo jest z jajkami. Te barwy i te wzorki są pochodną tego, ile samica zainwestuje w te jajka, i to jest oczywiście zależne od fizjologii, od tego, co ptak zjada i jak lata - wyjaśnia ekspert. - Prawdziwy znawca jaj (oolog) powiedziałby, że nie ma dwóch identycznych jaj, tak samo jak nie ma dwóch identycznych ludzi. Jak weźmiemy taką sikorę bogatkę, to jaja w obrębie lęgu naprawdę różnią się między sobą - stwierdza.
Pisanki i kraszanki na wzór naturalnych jaj
- Istnieją różne tablice informacyjne i edukacyjne przygotowane dla dzieci ze zróżnicowaniem jaj. Są takie teorie etnograficzne oraz są też dyskusje ornitologów na temat tego, że pewne pomysły na malowanie pisanek na pewno przyszły z obserwacji natury - zaznacza rozmówca Sławy Bieńczyckiej.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog)
Data emisji: 29.03.2024 r.
Godzina emisji: 11.16
ans/kormp
Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory? - Jedynka - polskieradio.pl