W audycji rozmawialiśmy o historii Dróg Krzyżowych – jako nabożeństw i miejsc, które miały odzwierciedlać drogę Chrystusa na Golgotę. Czy każdy ma swoją "drogę krzyżową"? Analizowaliśmy symbolikę i znaczenie rozważań, które towarzyszą Drogom Krzyżowym – od tych dla najmłodszych, po szczególne nabożeństwa dla określonych stanów i zawodów, jak np. Droga Krzyżowa górniczego trudu.
Opowiadaliśmy też o biblijnych zapowiedziach męki Zbawiciela oraz znakach i relikwiach, które do dziś są "świadkami" historycznych wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się zwycięstwem życia nad śmiercią. Wśród gości: s. Judyta Pudełko, doktor teologii, ekspertka nauk biblijnych i archeologii, oraz ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła św. Anny, skąd wyruszyła relacjonowana warszawska Droga Krzyżowa.
Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie to coroczne nabożeństwo drogi krzyżowej odprawiane w Wielki Piątek. Organizowana jest od roku 1994 roku, gromadzi zwykle kilka tysięcy osób. W 2009 media podawały informacje o nawet kilkudziesięciu tysiącach uczestników. W czasie siedemnastej Drogi Krzyżowej (2010) elementem wydarzenia były nawiązania do postaci Jana Pawła II w związku z piątą rocznicą jego śmierci.
Czytaj również:
Na audycję specjalną w Wielki Piątek (29.03) w godz. 20.00-22.00 zaprosił Przemysław Goławski.
ans/wmkor/mg
Centralna Droga Krzyżowa. Relacje w Jedynce [POSLUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl