Czy istnieje szansa na poprawę relacji Serbii z Kosowem?
Prof. Konrad Pawłowski z Instytuty Europy Środkowej przypomina, że przeciwnicy serbskiego prezydenta zwracają uwagę na charakterystyczny styl prowadzonej przez niego polityki. - Dialog z Kosowem się skomplikował. Kryzys się ciągnie i nie ma pozytywnego rozwiązania. Niedawno Kosowo zabroniło używania serbskiego dinara co utrudniło funkcjonowanie Serbów w północnym Kosowie - zaznacza.
Nieprawidłowości podczas wyborów z roku 2023
Serbska opozycja podnosi również, że wybory z 17 grudnia 2023 roku zostały w pewien sposób "skradzione". - Dochodziło do szeroko pojętych nadużyć. Tam jest wiele argumentów i te argumenty po raz pierwszy spotkały się z takim dosyć wyraźnym zrozumieniem ze strony części społeczności międzynarodowej. Nieprzypadkowo, bo mieliśmy m.in. krytyczną rezolucję Parlamentu Europejskiego - analizuje gość audycji "Więcej świata".
Efekt jest taki, że powtórzone zostaną wybory władz lokalnych w Belgradzie. - Prezydent Vučić ma tych problemów dosyć sporo. Kilka dni temu napisał enigmatyczny post, że Serbia zwycięży, ale to nic nowego. On się właśnie taką retoryką posługuje. Opozycja zarzuca mu, że po prostu niepotrzebnie eskaluje napięcie, rządzi strachem manipulują obawami społeczeństwa - zwraca uwagę rozmówca Michała Strzałkowskiego.
W audycji również:
- ponad 10 tysięcy domów w Rosji zostało zalanych w wyniku powodzi. Na Uralu w rosyjskim obwodzie orenburskim pękła tama, w tym rejonie sytuacja jest najpoważniejsza. Powodzie odnotowano także na terenie Syberii oraz w okolicach rzeki Wołgi,
- Norwegia ogłosiła historyczny wzrost nakładów na obronność. Budżet zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (ok. 60 mld USD) do 2036 roku. Decyzja Oslo jest odpowiedzią na agresywną postawę Rosji. Również kraje skandynawskie stawiają na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa militarnego. Szwecja dozbraja wyspę Gotlandię. Z kolei po wejściu przez Finlandię do NATO, Kreml wielokrotnie groził, że rozmieści swoje wojska przy granicy z tym państwem. Dlaczego tego jeszcze nie zrobiono?,
- Brazylia przeprowadzi śledztwo przeciwko Elonowi Muskowi. Nakazał to Federalny Sąd Najwyższy Brazylii. Zdaniem sądu Musk ma łamać brazylijskie prawo, odmawiając blokowania niektórych kont na platformie X, której jest on właścicielem,
- w Japonii w pełni rozkwitły drzewka wiśni. Japończycy i turyści z całego świata przybywają do najpopularniejszych miejsc, gdzie można podziwiać kwiaty wiśni w pełnej okazałości. Ekonomiści szacują, że w tym roku japońska gospodarka zyska 1,1 biliona jenów, czyli 7,3 miliarda dolarów. W 2023 roku Japonia zarobiła na sezonie kwitnienia wiśni 616 miliardów jenów.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Maciej Jastrzębski (wieloletni korespondent Polskiego Radia z Moskwy), dr Radosław Tyślewicz (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni), prof. Konrad Pawłowski (Instytut Europy Środkowej)
Data emisji: 9.04.2024 r.
Godzina emisji: 17.19
mg