Marianna Sankiewicz - wychowawczyni wielu pokoleń inżynierów dźwięku

Data publikacji: 11.04.2024 21:17
Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 10:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marianna Sankiewicz jest osobą bardzo zasłużoną dla Polskiego Radia
Marianna Sankiewicz jest osobą bardzo zasłużoną dla Polskiego Radia, Autor - jakkapan/shutterstock.com
Marianna Sankiewicz nazywana była Madam Curie, Ciotką albo po prostu Panią Docent. Wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. 
  • W Gdańsku odbyła się premiera filmu "Zielony atrament" stworzonego na bazie wspomnień wychowanków docent Marianny Sankiewicz.
  • Sankiewicz wychowała wiele pokoleń inżynierów dźwięku dla Polskiego Radia, zarówno stołecznego, jak i rozgłośni regionalnych - w tym Radia Gdańsk.


Marianna Sankiewicz urodziła się w 1921 roku w Przerośli (zmarła w 2018 roku w Gdańsku). Po II wojnie światowej, od 1945 roku, związana była z Polskim Radiem, następnie z Rozgłośnią Polskiego Radia w Gdańsku. Kształciła specjalistów w pionie technicznym.

Jednocześnie studiowała na Politechnice Gdańskiej. Od momentu uzyskania dyplomu inżyniera elektronika w 1950 roku, aż do przejścia na emeryturę w 1992 roku, związana była z macierzystym wydziałem jako wykładowczyni i naukowczyni. Specjalizowała się w zagadnieniach związanych z elektroniką i elektroakustyką.

Działała m.in. w Polskim Towarzystwie Akustycznym, Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, była członkinią Komitetu Akustyki PAN. Jest laureatką licznych odznaczeń, m.in. Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

W audycji "Eureka" gościliśmy reżysera filmu "Zielony atrament" o Mariannie Sankiewicz. - Scenariusz jest utkany ze wspomnień. Sam nie poznałem Pani Docent, za to poznałem wielu jej wychowanków - wyjaśnił Paweł Wyszomirski.

- Zarówno pani Marianna Sankiewicz, jak i jej mąż, Gustaw Budzyński, całe życie byli związani z radiem - podkreślił prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej. - Nie byłoby radia w Gdańsku, gdyby nie Pani Docent - stwierdził Georgis Bogdanis, pracownik Politechniki Gdańskiej.

- Pani Docent w radiu opiekowała się inżynierami dźwięku, młodymi technikami. Bardzo dbała o to, by jakość dźwięku była fantastyczna. Kiedy usłyszała jakiś kiks dźwiękowy, to się okropnie irytowała - powiedziała red. Alina Kietrys, wieloletnia dyrektorka Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku.


Czytaj także:


POSŁUCHAJ

23:09

Marianna Sankiewicz - Madam Curie w Polskim Radiu (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Detefon - jeden z pierwszych odbiorników radiowych

Detefon to urządzenie opracowane w roku 1929 przez Wilhelma Rotkiewicza. Było produkowane do wybuchu wojny przez Państwową Wytwórnię Łączności, potem przez Państwowe Zakłady Tele- i Radiotechniczne, jako prosty i tani (kosztował 39 ówczesnych złotych) odbiornik.

W audycji "Eureka" Krzysztof Sagan - fizyk, realizator dźwięku, pracownik Polskiego Radia - opowiedział, jak działał detefon i jaką rolę odegrał w otwarciu przestrzeni publicznej dla statystycznego obywatela, który wiedzę o świecie w tamtym czasie czerpał głównie z przekazu ustnego lub z gazet, jeśli oczywiście posiadał umiejętność czytania.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Paweł Wyszomirski (reżyser filmu "Zielony atrament"), prof. Andrzej Czyżewski (uczeń i następca Marianny Sankiewicz), Georgis Bogdanis (student, dziś pracownik Politechniki Gdańskiej) i red. Alina Kietrys (wieloletnia dyrektorka Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku) oraz Krzysztof Sagan (fizyk, realizator dźwięku, pracownik Polskiego Radia)

Data emisji: 11.04.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.