"Tajemnica czaszki z Katynia". Reportaż Anny Sekudewicz [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 13.04.2024 17:55
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 17:55
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Autor - shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy
Sensacyjna historia czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, którą odnaleziono w Danii i po 63 latach sprowadzono do Polski. Do kogo należała czaszka odkryta w szafie Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze? Kim była ofiara? 

POSŁUCHAJ

44:03

Anna Sekudewicz "Tajemnica czaszki z Katynia" (Reportaż w Jedynce)

Szansa na zidentyfikowanie szczątków okazała się bardzo duża. To dzięki reporterskiemu śledztwu udało się ustalić prawdopodobne nazwiska oficerów, odtworzyć ich życie, odnaleźć rodziny. Czy zatem był to kpt. Ludwik Szymański, czy major Ludwik Siemiński? A może jeszcze ktoś inny... W reportażu tajemnica czaszki zostaje odkryta.

Ale ta audycja przybliża także postać Elisabeth Tramsen, córki dr HelgeTramsena, jednego z członków utworzonej przez Niemców, Międzynarodowej Komisji Patologów, badających w 43 roku groby katyńskie. To właśnie ten lekarz zabrał czaszkę z Katynia i przywiózł do Danii.

Reportaż opowiada o miłości Elisabeth do polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego i jej tragicznej śmierci w Polsce. Dramatyczne losy polskich rodzin, niewyjaśnione i ukrywane do dziś fakty dotyczące zbrodni katyńskiej są kanwą reportażu. Autorka reportażu - wybitna dokumentalistka - ponad wszelką wątpliwość ustaliła kim był zamordowany oficer i odnalazła jego rodzinę.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Zobacz także:

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Tajemnica czaszki z Katynia"

Autorka: Anna Sekudewicz

Data emisji: 13.04.2024 

Godzina emisji: 17.08

kh

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.