Droga do pokoju na Ukrainie
Olaf Scholz przekazał, że poprosił Xi Jinpinga o wykorzystanie swoich wpływów w Rosji i przekonanie Władimira Putina do powstrzymania jego wojowniczych zapędów, wycofania swoich wojsk z Ukrainy i zakończenia tej strasznej wojny.
Politycy rozmawiali trzy godziny. Droga do pokoju na Ukrainie była najważniejszym tematem, ale przywódcy obu krajów rozmawiali też o zmianie klimatu i konieczności dostosowania się do niej oraz o współpracy gospodarczej. Olafowi Scholzowi w trzydniowej wizycie w Państwie Środka towarzyszy troje ministrów i dwunastu przedstawicieli największych niemieckich firm. - Dzisiaj rano Wołodymyr Zełenski stwierdził, że wizyta Olafa Scholza była z punktu widzenia ewentualnego porozumienia pokojowego bardzo pożyteczna - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, znawca Chin, wykładowca Centrum Europejskiego. - Kto wie, czy sprawdzianem, czym będzie ta wizyta, nie będą daty 15 i 16 czerwca br., kiedy planowana jest w Szwajcarii konferencja pokojowa dotycząca zakończenia wojny na terenach Ukrainy - uważa ekspert.
Nierównowaga handlowa z Chinami
Trzydniowa wizyta Scholza w Chinach jest pierwszą, odkąd w ubiegłym roku jego rząd ogłosił strategię "zmniejszania ryzyka", mającą zapobiec nadmiernemu uzależnieniu niemieckiej gospodarki od Chin. Kanclerzowi towarzyszą szefowie niemieckich koncernów, takich jak Mercedes-Benz i BMW. "W pewnym momencie również chińskie samochody znajdą się w Niemczech i Europie. Jedyną rzeczą, która zawsze musi być jasna, jest to, że konkurencja musi być uczciwa. Innymi słowy, że nie ma dumpingu, nie ma nadprodukcji, a prawa autorskie nie są naruszane" - oświadczył kanclerz w poniedziałek w przemówieniu do studentów w Szanghaju.
Scholz w bardzo koncyliacyjnym tonie mówił podczas wizyty o tym, że trzeba pogłębiać współpracę z Chinami. - W oczach chińskich to Stany Zjednoczone są protekcjonistyczne i Chiny próbują odciągnąć zachodnią Europę i UE od USA. To jest ta gra, która się toczy - podkreśla gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- Coraz większe napięcie polityczne w Gruzji w związku z przyspieszeniem prac nad ustawą o tzw. zagranicznych agentach (podobna obowiązuje w Rosji) - na ulicach trwają protesty, w parlamencie doszło do bójki. Rozmowa z Kacprem Ochmanem, autorem portalu kierunekkaukaz.pl.
- W Brukseli nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, wśród tematów konflikt na Bliskim Wschodzie. Czy jest możliwa "żelazna kopuła" nad Europą? Jest deklaracja premiera Tuska i odpowiedź prezydenta Dudy. Gość: kmdr por. Maksymilian Dura.
- Jak chronione są symbole dziedzictwa kulturowego? W Paryżu kończy się odbudowa katedry Notre Dame, w Kopenhadze spłonął gmach Starej Giełdy Papierów Wartościowych. Felieton Michała Strzałkowskiego.
- 2024 to rok trzech wyborów w Chorwacji, w środę pierwsze: parlamentarne, a w nich blok premiera kontra blok prezydenta. Temat przewodni kampanii to rosyjska agresja na Ukrainie. Materiał Piotra Piętki.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: prof. Bogdan Góralczyk (sinolog, znawca Chin, wykładowca Centrum Europejskiego), kmdr por. Maksymilian Dura, Kacper Ochman (autor portalu kierunekkaukaz.pl)
Data emisji: 17.04.2024 r.
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans/wmkor