Redaktor Roman Czejarek otrzymał odznaczenie za promowanie i dokumentowanie miejsc związanych z polską kulturą, tradycja i historią. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz kilku tysięcy audycji radiowych pokazujących i promujących najciekawsze miejsca w naszym kraju. Nieprzerwanie odwiedza z radiowym mikrofonem w cyklu wielogodzinnych audycji "na żywo" wszystkie miejsca ważne dla naszej kultury i dziedzictwa narodowego czyli muzea, skanseny, zabytki, wykopaliska archeologiczne, uczelnie, teatry, filharmonie, centra nauki itp. Od kilku lat audycjom "na żywo" towarzyszą specjalnie realizowane przy tej okazji filmy i podcasty.
- Te najciekawsze miejsca, choć bardzo dramatyczne i tragiczne, to są miejsca, które odwiedzałem w ostatnich tygodniach, czyli miejsca związane z polską kulturą, ale na Ukrainie, tam, gdzie powoli zbliża się front. To jest naprawdę coś niezwykłego, kiedy na przykład jedzie się do miejsca, gdzie urodził się Słowacki, ot taki Krzemieniec, bardzo dobry przykład. I tę polską kulturę, te polskie ślady, widzi się na każdym koku. Nie tylko na polskim cmentarzu, nie tylko w polskim kościele - mówił Roman Czejarek.
Redaktor Roman Czejarek promuje także i upowszechnia kulturę masową w terenie. Przez 25 lat kierował najpopularniejszą w Polsce audycją radiową "Lato z Radiem". W ramach tej audycji stworzył, zorganizował i wypromował największą w Polsce serię tras koncertowych dostępną bezpłatnie dla dużego grona odbiorców.
>>>Audycje z cyklu "Jedyne takie miejsce" znajdziesz TUTAJ<<<
Roman Czejarek przygodę z radiem rozpoczął w 1985 roku. Prowadził Radio Bałtyk, współpracował z Trójką, Rozgłośnią Harcerską. Od 1991 roku był reporterem i prowadzącym w „Sygnałach Dnia", "Czterech porach roku", "Z kraju i ze świata" oraz krótko w „Muzyce i Aktualności". Rok później zostałem szefem "Lata z Radiem" i był nim przez 25 lat! Po epizodzie pracy w Zarządzie, w 1988 roku wrócił do Programu 1, a po kilku latach nieobecności, w 2010 roku wrócił do Polskiego Radia, do "Lata z Radiem" i do "Czterech pór roku".
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony został w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). To święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa doroczne obchody MDOZ to spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz zachowania naszego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest jubileusz 30-lecia pierwszych pomników historii oraz 70-lecie Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 roku.
Główne obchody MDOZ 2024 organizowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z Biurem Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z Zamkiem Królewskim w Warszawie.
IAR/mat. prasowe/ans/wmkor