Kim był ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim po II wojnie światowej, jakie było jego największe życiowe osiągnięcie, a także jakim był człowiekiem i dlaczego tak ważna była dla niego pamięć, nie tylko o powstaniu, ale i o życiu w getcie warszawskim? O tym m.in. opowiada jego wieloletnia przyjaciółka Paula Sawicka, współautorka książek o Marku Edelmanie pt. "I była miłość w getcie" oraz "Prosto się mówi, jak się wie", założycielka archiwum Marka Edelmana, a także wiceprezeska stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
Czytaj też:
Studio Reportażu i Dokumentu PR
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze radia.
Telefony, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Dziś zapraszamy również na spektakl "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. To drugie wspólne słuchowisko Teatru Polskiego Radia i Teatru Żydowskiego, które będzie można usłyszeć na antenie Programu 1 Polskiego Radia w tę sobotę po godz. 21.
Tytuł reportażu: "Przeżycie Marka Edelmana"
Autorka: Bożena Navicka
Data emisji: 19.04.2024 r.
Godzina emisji: 21.05
DS/wmkor
"Przeżycie Marka Edelmana". Reportaż Bożeny Navickiej w Jedynce - Jedynka - polskieradio.pl