Bullying w szkole. Jak rozpoznać przemoc rówieśniczą i jak jej zapobiec?

Data publikacji: 23.04.2024 16:13
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 11:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prześladowanie rówieśnicze nie dotyczy tylko ofiary i oprawcy.
Prześladowanie rówieśnicze nie dotyczy tylko ofiary i oprawcy., Autor - Shutterstock/Pixel-Shot
Co to jest bullying, wycinanie, przemoc relacyjna? O czym zazwyczaj nie wiedzą rodzice i nauczyciele, bo pozostaje to wyłącznie w kręgach dzieci i nastolatków? "Przerwij krąg przemocy w swojej szkole" to nowy projekt Uniwersytetu SWPS skierowany do szkół podstawowych i średnich.
  • Bullying jest formą przemocy rówieśniczej. Z języka angielskiego oznacza "dręczenie". 
  • Jedną z charakterystycznych cech bullyingu jest to, że przemoc występuje przy świadkach.
  • Projekt "Przerwij krąg przemocy w swojej szkole" ma celu mówienie o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu. 

Przemoc relacyjna, czyli jaka?

Jak wyjaśnia gość Jedynki, przemoc relacyjna dotyczy tego, co dzieje się pomiędzy rówieśnikami. Są to działania takie jak: wykluczanie z grupy, ignorowanie, "niezauważanie", nastawianie innych przeciwko osobie, rujnowanie reputacji, zmuszanie do wykonywania określonych czynności. - Czy to, że np. Rafał siedzi sam na każdej lekcji, czy to jest już początek przemocy, czy to, że my jedziemy do kina, do Złotych Tarasów, a Krzyśka wysyłamy do Arkadii, to jest początek przemocy relacyjnej, czy wykluczanie. Dzieci to nazywają wycinaniem. W tej chwili osoby są wycinane z klasy, izolowane, panuje ostracyzm - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Rzeńca, psycholog z Uniwersytetu SWPS, współtwórca projektu "Przerwij krąg przemocy w swojej szkole".

Bullying. Dlaczego agresor potrzebuje widowni? 

Prześladowanie rówieśnicze nie dotyczy tylko ofiary i oprawcy. Agresorzy potrzebują widowni. To ona waliduje ich poczynania i nagradza je swoją uwagą. Dlatego też z premedytacją dobierają czas i miejsce tak, by zapewnić sobie publiczność. 

- Przemoc relacyjna, bullying, występuje w najróżniejszych formach. Jedną z charakterystycznych cech bullyingu jest to, że przemoc występuje praktycznie zawsze przy świadkach. I o ile łatwo jest zidentyfikować świadków fizycznych, jeżeli coś się dzieje, to w internecie bycie świadkiem to jest każdy lajk, każdy follow, każde polubienie, każde udostępnienie - tłumaczy gość audycji. - Agresor, jeżeli nie ma świadków, to raczej nie atakuje, dlatego że jemu to nic nie daje, a bullying jest dla niego taką trampoliną, takimi schodami, na których się on wspina, żeby uzyskać coraz lepszą pozycję w grupie - dodaje ekspert. 

POSŁUCHAJ

09:04

Co to jest bullying, wycinanie, przemoc relacyjna? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Projekt "Przerwij krąg przemocy w swojej szkole"

Uniwersytet SWPS we współpracy z innymi organizacjami połączyli siły w projekcie "Przerwij krąg przemocy w swojej szkole". Projekt ma na celu mówienie o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się uczniowie. - Wychodzimy z naszym rozwiązaniem, systemem zapobiegania przemocy, do szkół, gdzie staramy się zaktywizować całą społeczność szkolną, czyli kolegów z klasy i nauczycieli, i nawet personel pomocniczy, żeby uwrażliwić na to, co się dzieje - podkreśla Krzysztof Rzeńca. 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Krzysztof Rzeńca (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 23.04.2024 r.

Godzina emisji: 11.16

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.