Dr Beata Górka-Winter wyjaśniała, że każda współpraca z sojusznikami "pokazuje nam pewne reakcje i z kim tak naprawdę warto zacieśnić więzy, kto jest najbardziej odpowiedzialnym partnerem i z kim możemy budować trwałe relacje". Zwróciła przy tym uwagę na ważną rolę, jaką w kontekście pomocy Zachodu dla Ukrainy odgrywa nasz kraj.
- Nawet pewne ochłodzenie w stosunkach polsko-ukraińskich, które miało miejsce w ostatnich miesiącach, nie przeszkadza w tym, że Polska istotnie jest tym największym hubem, przez który idzie transfer broni i amunicji na Ukrainę - komentuje dr Beata Górka-Winter.
Ekspert dodaje: - Nigdy nie zrzekliśmy się tej roli. Zresztą geograficznie jest to najbardziej sensowne miejsce, żeby taką rolę odgrywać. Dla nas jest to również bardzo ważne doświadczenie. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja na wschodniej flance, i nie wiemy, jak ta wojna się zakończy, bo można narysować tutaj kilka scenariuszy. Natomiast samo doświadczenie bycia takim hubem daje nam ogromne rozeznanie tego, w jaki sposób możemy organizować tego typu działania w momencie, kiedy - odpukać - wojna zawitałaby również na wschodnią flankę NATO - zaznacza.
Poza tym w audycji:
- Nuclear Sharing to program NATO będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 roku w ramach Nuclear Sharing broń jądrowa USA znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Polska od dłuższego czasu zgłasza swoje aspiracje do udziału w programie. Materiał Michała Strzałkowskiego.
- Umowa o bezcłowym handlu Unii Europejskiej z Ukrainą została przedłużona. Są jednak pewne hamulce bezpieczeństwa. Zatwierdził ją Parlament Europejski na ostatniej sesji przed wyborami. Gość: prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
- Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki we współpracy z NASA szuka 12 ochotników, którzy przez dwa miesiące nie wyjdą z łóżka. Badanie ma na celu znalezienie antidotum na niekorzystne dla zdrowia skutki długiego przebywania w kosmosie i jest przygotowaniem do dalekich lotów kosmicznych. Materiał Katarzyny Semaan.
- Wydatki wojskowe Polski były w 2023 roku o 75 proc. wyższe niż rok wcześniej, co było zdecydowanie najszybszym rocznym wzrostem w całej Europie - podał Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Wzrost budżetów wojskowych odnotowano na całym świecie. Gość: Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski), prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 23.17.2024
Godzina emisji: 17.18
DS/kormp