"Jedyne takie miejsce" prosto z "serca Europy", czyli Bruksela od kulis

Data publikacji: 01.05.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 14:18
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Roman Czejarek zaprasza na audycję "Jedyne takie miejsce" prosto z Brukseli
Roman Czejarek zaprasza na audycję "Jedyne takie miejsce" prosto z Brukseli , Autor - Polskie Radio
Obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Roman Czejarek zaprosił na specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce" - prosto z Brukseli. Jak wygląda to miasto od kulis? Czekoladki, piwo, piłka nożna, rowery, koronki, Papa Smerf oraz Marks i Engels w pubie pod łabędziem. 
  • Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego oraz instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu.
  • To jedno z najważniejszych miast w Europie. Jest stolicą, administracyjnym, handlowym, finansowym i naukowym sercem Belgii.
  • Jak wygląda Bruksela od kulis i jakie są jej najważniejsze atrakcje turystyczne? 

Bruksela "sercem Europy" 

Jest dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc w Europie. Większość instytucji o znaczeniu krajowym ma swoją siedzibę właśnie tutaj. Miasto to jest ważną europejską stolicą z licznymi atrakcjami kulturowymi i turystycznymi, stało się "sercem Europy". - Bruksela jest bardzo wielokulturowa, mieszkają tu wszystkie narodowości świata - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dominika Drelicharz, licencjonowany przewodnik wycieczek po Brukseli. 

W Brukseli wrażenie robi Grand Place z wspaniałym budynkiem ratusza i urzekającymi architektonicznym pięknem kamieniczkami. Na przestrzeni lat plac stał się głównym punktem miasta. Zaczął spełniać funkcje społeczne i polityczne - odczytywano tu dekrety i zarządzenia, a także przeprowadzano egzekucje publiczne. 14 sierpnia 1695 roku większość zabudowy rynku uległa zniszczeniu podczas 36-godzinnego ostrzału miasta dokonanego przez francuską artylerię na rozkaz króla Ludwika XIV. - Król myślał, że są tu jeszcze protestanci. Wszystko zostało spalone z wyjątkiem ratusza i Domu Króla, który, co ciekawe, nigdy przez żadnego króla nie był zajmowany - opowiada przewodniczka. 

POSŁUCHAJ

25:32

"Jedyne takie miejsce" prosto z Brukseli cz. 1 (Jedynka)

 

Manneken Pis - symbol Brukseli 

Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis) to niewielki, lecz znany przez turystów z całego świata symbol Brukseli. Pierwsza rzeźba została wykonana już około XV wieku z kamienia i zarówno ona, jak i jej kolejne kopie były kradzione przez nieznanych sprawców. W 1618 roku figurkę w formie odlewu z brązu wykonał flamandzki malarz Jerôme Duquesnoy.

Jest wiele historii związanych z figurą-fontanną. - Ten chłopiec jest uważany za bohatera narodowego. Wokół miast średniowiecznych były obwarowania. (...) Pewnego wieczoru zauważono, że wróg się zbliża do miasta, i ludzie wiedzieli, że na drugi dzień prawdopodobnie będzie oblężenie. Tego wieczoru mały, kilkuletni chłopiec wyszedł po cichu z miasta i obsikał oddziały wroga - podkreśla Dominika Drelicharz. 

POSŁUCHAJ

16:52

"Jedyne takie miejsce" prosto z Brukseli cz. 2 (Jedynka)

 

20 lat Polski w UE 

Był rok 2004. 1 maja, o północy, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Był to efekt długotrwałych wysiłków wielu rządów, a początki procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP. Wspólnie z Polską do Wspólnoty przystąpiły wówczas takie państwa jak Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i z Węgry. 

Wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka, na antenie Jedynki opowiada o początkach swojej pracy. Co ją zaskoczyło, gdy przyjechała do stolicy Belgii? - Brukselę znałam wcześniej, znałam instytucje unijne. Będąc reporterką, przylatywałam w 1998 roku tutaj w czasie negocjacji Polski z UE - mówi Beata Płomecka. - Jedyne, co mnie zaskoczyło, a przyjechałam tu do Brukseli, po prawie dwóch latach w Londynie, gdzie usługi były gwarantowane przez Polaków, usługi świadczone tutaj. (...) Anglicy mówili, że jak trzeba poprosić kogoś o naprawę, to wiadomo, że Polak zrobi to najlepiej, a kiedy tu przyjechałam, to co mnie zaskoczyło, to to, że to państwo działało na "słowo honoru, siłą rozpędu". Żeby doprosić się o doprowadzenie Internetu, trzeba było czekać - opowiada. 

Bruksela miastem urzędników? 

W stolicy Belgii swoje siedziby ma wiele instytucji europejskich z Parlamentem Europejskim i Radą Europy na czele. Mieszka tu i pracuje 40 tys. europejskich urzędników. - W samej Komisji Europejskiej jest ponad 30 tys. pracowników, w PE jest ponad 5 tys. - mówi Ewa Haczyk, szefowa wydziału ds. prasy w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. - Polscy urzędnicy są bardzo cenieni, zajmują wysokie stanowiska. Jest kilku dyrektorów generalnych, szefów wydziałów, jesteśmy z tego bardzo dumni - podkreśla. 

- Sama Bruksela liczy ponad milion mieszkańców i do tego jeżeli dołączy się ponad 300 tys. osób, które tutaj pracują, to jest to wielka wizytówka dyplomacji. Każde państwo ma swoją misję - dodaje. 

POSŁUCHAJ

25:12

"Jedyne takie miejsce" prosto z Brukseli cz. 3 (Jedynka)

 

Efektowne murale 

Bruksela słynie ze szlaku komiksowych murali, które rozmieszczone są głównie w centrum miasta. Bardzo efektowny jest mural ze Smerfami, bo wymyślił je belgijski rysownik Pierre Culliford (tworzący pod pseudonimem Peyo). 

Od lat 90. miasto kładzie nacisk na promocję dziedzictwa rysunkowego Brukseli. Mówi się, że Bruksela jest światową stolicą komiksu i że w tym mieście żyje ponad 700 rysowników. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście:  Ewa Haczyk (szefowa wydziału ds. prasy w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym), Dominika Drelicharz (licencjonowany przewodnik wycieczek po Brukseli), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Belgii), Monika Krasowska (autorka bloga Wakacje w Belgii), Ivona Radziewicz (działaczka i aktywistka polonijna w Belgii)

Data emisji: 1.05.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/wmkor

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.