Bruksela "sercem Europy"
Jest dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc w Europie. Większość instytucji o znaczeniu krajowym ma swoją siedzibę właśnie tutaj. Miasto to jest ważną europejską stolicą z licznymi atrakcjami kulturowymi i turystycznymi, stało się "sercem Europy". - Bruksela jest bardzo wielokulturowa, mieszkają tu wszystkie narodowości świata - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dominika Drelicharz, licencjonowany przewodnik wycieczek po Brukseli.
W Brukseli wrażenie robi Grand Place z wspaniałym budynkiem ratusza i urzekającymi architektonicznym pięknem kamieniczkami. Na przestrzeni lat plac stał się głównym punktem miasta. Zaczął spełniać funkcje społeczne i polityczne - odczytywano tu dekrety i zarządzenia, a także przeprowadzano egzekucje publiczne. 14 sierpnia 1695 roku większość zabudowy rynku uległa zniszczeniu podczas 36-godzinnego ostrzału miasta dokonanego przez francuską artylerię na rozkaz króla Ludwika XIV. - Król myślał, że są tu jeszcze protestanci. Wszystko zostało spalone z wyjątkiem ratusza i Domu Króla, który, co ciekawe, nigdy przez żadnego króla nie był zajmowany - opowiada przewodniczka.
Manneken Pis - symbol Brukseli
Figurka siusiającego chłopca (Manneken Pis) to niewielki, lecz znany przez turystów z całego świata symbol Brukseli. Pierwsza rzeźba została wykonana już około XV wieku z kamienia i zarówno ona, jak i jej kolejne kopie były kradzione przez nieznanych sprawców. W 1618 roku figurkę w formie odlewu z brązu wykonał flamandzki malarz Jerôme Duquesnoy.
Jest wiele historii związanych z figurą-fontanną. - Ten chłopiec jest uważany za bohatera narodowego. Wokół miast średniowiecznych były obwarowania. (...) Pewnego wieczoru zauważono, że wróg się zbliża do miasta, i ludzie wiedzieli, że na drugi dzień prawdopodobnie będzie oblężenie. Tego wieczoru mały, kilkuletni chłopiec wyszedł po cichu z miasta i obsikał oddziały wroga - podkreśla Dominika Drelicharz.
20 lat Polski w UE
Był rok 2004. 1 maja, o północy, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Był to efekt długotrwałych wysiłków wielu rządów, a początki procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP. Wspólnie z Polską do Wspólnoty przystąpiły wówczas takie państwa jak Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i z Węgry.
Wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka, na antenie Jedynki opowiada o początkach swojej pracy. Co ją zaskoczyło, gdy przyjechała do stolicy Belgii? - Brukselę znałam wcześniej, znałam instytucje unijne. Będąc reporterką, przylatywałam w 1998 roku tutaj w czasie negocjacji Polski z UE - mówi Beata Płomecka. - Jedyne, co mnie zaskoczyło, a przyjechałam tu do Brukseli, po prawie dwóch latach w Londynie, gdzie usługi były gwarantowane przez Polaków, usługi świadczone tutaj. (...) Anglicy mówili, że jak trzeba poprosić kogoś o naprawę, to wiadomo, że Polak zrobi to najlepiej, a kiedy tu przyjechałam, to co mnie zaskoczyło, to to, że to państwo działało na "słowo honoru, siłą rozpędu". Żeby doprosić się o doprowadzenie Internetu, trzeba było czekać - opowiada.
Bruksela miastem urzędników?
W stolicy Belgii swoje siedziby ma wiele instytucji europejskich z Parlamentem Europejskim i Radą Europy na czele. Mieszka tu i pracuje 40 tys. europejskich urzędników. - W samej Komisji Europejskiej jest ponad 30 tys. pracowników, w PE jest ponad 5 tys. - mówi Ewa Haczyk, szefowa wydziału ds. prasy w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. - Polscy urzędnicy są bardzo cenieni, zajmują wysokie stanowiska. Jest kilku dyrektorów generalnych, szefów wydziałów, jesteśmy z tego bardzo dumni - podkreśla.
- Sama Bruksela liczy ponad milion mieszkańców i do tego jeżeli dołączy się ponad 300 tys. osób, które tutaj pracują, to jest to wielka wizytówka dyplomacji. Każde państwo ma swoją misję - dodaje.
Efektowne murale
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Ewa Haczyk (szefowa wydziału ds. prasy w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym), Dominika Drelicharz (licencjonowany przewodnik wycieczek po Brukseli), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Belgii), Monika Krasowska (autorka bloga Wakacje w Belgii), Ivona Radziewicz (działaczka i aktywistka polonijna w Belgii)
Data emisji: 1.05.2024 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
ans/wmkor