"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym

Data publikacji: 04.05.2024 11:58
Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 15:15
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym. Patryk Bedliński (L) rozmawia z Rafałem Kurczewskim (P), wicedyrektorem Wielkopolskiego Parku Narodowego
"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym. Patryk Bedliński (L) rozmawia z Rafałem Kurczewskim (P), wicedyrektorem Wielkopolskiego Parku Narodowego, Autor - Piotr Piołun/Polskie Radio
Wielkopolski Park Narodowy to 18 obszarów ochrony ścisłej, niepowtarzalny polodowcowy krajobraz, nazwany przez jego twórcę, prof. Adama Wodziczkę, "prawdziwym muzeum form polodowcowych i żywym muzeum przyrody".
  • W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Wielkopolski Park Narodowy.
  • Wielkopolski Park Narodowy obejmuje ochroną krajobraz polodowcowy i typowe dla niego formy ukształtowania terenu.
  • Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk zwyczajny.
  • - To jest miejsce absolutnie wyjątkowe - podkreślił dr inż. Rafał Kurczewski, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Parku Narodowego ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000

POSŁUCHAJ

18:22

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

14:08

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

16:10

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Wielkopolski Park Narodowy (WPN) został utworzony w 1957 roku. Jest położony nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. Ma powierzchnię 7584 ha. Funkcjonuje w nim 18 obszarów ochrony ścisłej.

Wielkopolski Park Narodowy obejmuje ochroną krajobraz polodowcowy i typowe dla niego formy ukształtowania terenu: morenę czołową i denną, ozy, drumliny, wydmy, parowy i różne formy jezior: rynnowe, kociołki, odpływowe i bezodpływowe. 

- To jest miejsce absolutnie wyjątkowe. Rocznie odwiedza nas ponad milion osób. Mamy pięć szlaków turystycznych, ponad 80 km szlaków pieszych, ponad 100 km tras rowerowych - podkreślił w audycji "Jedyne takie miejsce" dr inż. Rafał Kurczewski, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Parku Narodowego ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000.

Czytaj także:

Puszczyk z logo, puszczyk z horrorów

Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest puszczyk zwyczajny (to jeden z ponad dwustu gatunków ptaków zamieszkujących WPN). - Mamy ich w parku ok. 50 par - tak wynika z monitoringu. Mamy też swoją budkę monitorowaną, dzięki której możemy podglądać, co tam się u puszczyka dzieje - wyjaśnił dr Kurczewski.

Co, ciekawe, jak opowiedział gość radiowej Jedynki, charakterystyczne pohukiwanie puszczyka każdy z nas może kojarzyć ponieważ jest ono często wykorzystywane w... horrorach. - Ono jest bardzo efektowne - zauważył dyrektor. W parku występuje też ponad 40 gatunków ssaków, głównie typowe gatunki leśne, jak: jeleń, sarna, dzik, lis, kuna, zając, borsuk.


Czytaj także:


Spacerkiem przez Wielkopolski Park Narodowy 

Podczas naszej wędrówki przez Wielkopolski Park Narodowy spotkaliśmy Kamila Karaśkiewicza, leśniczego obwodu ochronnego Górka, który wyjaśnił, na czym polega jego praca. - Przed powstaniem parku narodowego były tu lasy gospodarcze nadleśnictw. Żeby te lasy doprowadzić do stanu w miarę naturalnego, wymagane są różne zabiegi - wytłumaczył.

- Przyroda od zawsze jest w moim sercu - zaznaczyła w radiowej Jedynce Marta Dalc, specjalista ds. edukacji ekologicznej. - Prowadzimy zajęcia dla wszystkich, i maluchów, i seniorów. Tych najmłodszych staramy się zafascynować przyrodą np. poprzez zajęcia plastyczne. W przypadku seniorów są to najczęściej spacery, na których można się wiele dowiedzieć - powiedziała.

Jak zwiedzać Wielkopolski Park Narodowy, jak zaplanować sobie spacer? Radami podzieliła się z nami Agnieszka Delebis, specjalista ds. udostępniania parku. Zachęciła do udziału w projekcie "Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny". Projekt ma celu zwrócenie uwagi na istotną rolę, jaką pełnią parki narodowe w Polsce w ochronie różnorodności biologicznej w tym przypadku - na przykładzie chrząszczy, stanowiących najliczniejszy rząd w bogatym świecie owadów. 


Czytaj także:


Radiowa Jedynka w Wielkopolsce

W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy także Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Misją instytucji jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Po muzeum oprowadziła nas Hanna Ignatowicz. 

Od pięciu lat dostępna jest nowa ekspozycja - Muzeum Tarpana. Na ekspozycji została zaprezentowana historia auta wytwarzanego w Poznaniu w latach 1973-1994. Muzeum prezentuje markę samochodu rolniczego w kontekście historycznym, na tle ówczesnej polskiej motoryzacji. - Był to dosyć prymitywny samochód. Mówiono, że blachy w pierwszych modelach klepali kowale. Później model był dopieszczany. Mamy nawet tarpana, który był wykorzystywany podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II - wskazała Ignatowicz.

W placówce znajduje się najstarszy tarpan w Polsce, zarejestrowany w 1974 roku. Jest on na chodzie, jest sprawny technicznie. - Jechałam tarpanem. Muszę Państwu powiedzieć, że nie było to miłe uczucie. Strasznie trzęsło a silnik wydzielał bardzo nieprzyjemny zapach - przyznała nasza przewodniczka. 



Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Patryk Bedliński

Goście:  dr inż. Rafał Kurczewski (zastępca dyrektora Wielkopolskiego Parku Narodowego ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000), Kamil Karaśkiewicz (leśniczy obwodu ochronnego Górka), Marta Dalc (specjalista ds. edukacji ekologicznej), Agnieszka Delebis (specjalista ds. udostępniania parku), Hanna Ignatowicz (Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie), Marek 

Data emisji: 4.05.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.