Dr hab. Kamil Zajączkowski zwraca uwagę, że wizytę prezydenta Chin we Francji należy odnosić do wizyty kanclerza Niemiec w Pekinie, sprzed miesiąca. - Dzisiaj gospodarcze interesy Niemiec i Francji nie są kompatybilne z interesami Pekinu. To duża zmiana - precyzuje. Dodaje, że inwestycje gospodarcze Niemiec w krajach Azji Południowo-Wschodniej spadły o 14 proc., a chińskie wzrosły o ponad 30 proc.
Gość audycji "Więcej świata" przypomina, że Emmanuel Macron w wywiadzie udzielonym kilka dni temu tygodnikowi "The Economist" wypowiadał się w bardzo stanowczym tonie. - On mówi wprost: "jesteśmy dzisiaj w stanie wojny ekonomicznej z Chinami" - zaznacza. Podczas spotkania poruszono m.in. temat dofinansowywania przez Chiny produkcji elektrycznych samochodów, trafiających na sprzedaż do Europy.
Unia Europejska uważa te praktyki za nieuczciwe i w związku z tym rozważa wprowadzenie ceł.
W audycji również:
- Sędzia Tomasz Szmydt publicznie podpisał podanie o zwolnienie ze służby w warszawskim sądzie administracyjnym, poprosił władze białoruskie o udzielenie mu ochrony, a także wezwał polskie władze do odnowienia dialogu z Białorusią i Rosją. - To wyraz protestu przeciwko temu, jak jest prowadzona polityka Polski wobec Białorusi i wobec Rosji - stwierdził.
- Tysiące Izraelczyków podczas ulicznych protestów żąda od premiera Benjamina Netanjahu zaakceptowania porozumienia o zawieszeniu broni z Hamasem. Na jego mocy można by sprowadzić pozostałych izraelskich zakładników do domu ze Strefy Gazy. Zakończenie wojny w Strefie Gazy utrzymałoby Hamas przy władzy - odpowiedział premier Izraela, odrzucając żądania Hamasu. Rząd Izraela podjął też decyzję o zamknięciu działalności katarskiej telewizji Al-Dżazira. A administracja USA wstrzymuje dostawę amunicji wyprodukowanej w USA do Izraela. To pierwszy taki przypadek od napaści terrorystycznej organizacji Hamas na Izrael w 2023 r.
- Sąd Najwyższy amerykańskiego stanu Arizona postanowił utrzymać w mocy ustawę z 1864 r., która zabrania aborcji na każdym etapie ciąży, z wyjątkiem przypadków związanych z ratowaniem życia. Demokratyczna gubernator stanu Arizona Kathy Hobbs uchyliła XIX-wieczny zakaz aborcji. Prawo to uchwalili mężczyźni w czasach, gdy kobiety nie mogły w ogóle głosować. W listopadzie mieszkańcy Arizony mogą zapisać prawo do aborcji w konstytucji stanu.
- 135 lat temu w Paryżu otwarto dla publiczności wieżę Eiffla. Dziś "Żelazna Dama" rdzewieje, a jej konserwacja stoi pod znakiem zapytania. Tłem dla całej sytuacji są zbliżające się igrzyska olimpijskie i niedawny strajk konserwatorów wieży. Symbol Paryża miał być ozdobą miasta, a stał się kłopotem dla władz i organizatorów igrzysk w Paryżu.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), prof. Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 6.05.2024
Godzina emisji: 17.19
mg/wmkor