Nie żyje Jacek Zieliński - współzałożyciel zespołu Skaldowie. Posłuchaj archiwalnej rozmowy z muzykiem

Data publikacji: 06.05.2024 20:47
Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 21:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie żyje Jacek Zieliński, współzałożyciel zespołu Skaldowie
Nie żyje Jacek Zieliński, współzałożyciel zespołu Skaldowie, Autor - PAP/Łukasz Gągulski
Nie żyje Jacek Zieliński, współzałożyciel i wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie. Muzyk zmarł w poniedziałek (6.05). Smutną wiadomość przekazano w mediach społecznościowych Piwnicy pod Baranami. Artysta miał 77 lat.
  • W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego. 
  • Urodził się 6 września 1946 w Krakowie. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował też w klasie altówki w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.
  • Ojcem Jacka Zielińskiego był Franciszek Zieliński, muzyk związany z Filharmonią Krakowską i Chórem Polskiego radia w Krakowie. 
  • Jacka Zielińskiego wspominać będziemy we wtorkowych audycjach "Muzyczna Jedynka" i "Tu jest muzyka".

Kim był Jacek Zieliński?

Jacek Zieliński był jednym z założycieli grupy Skaldowie, która powstała w 1965 roku w Krakowie. Zespół tworzyli również Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński oraz Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru). Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

W roku 2015, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Jacek Zieliński wspominał, że pierwotnie zespół miał istnieć pięć lat. - Jak obchodziliśmy ten pierwszy jubileusz było widać, że trochę jeszcze pogramy. Teraz świętujemy 50-lecie. I to wcale nie koniec. Wciąż mamy głos i siłę. Trochę pomysłów też – mówił Izie Żukowskiej. 

Jacek Zieliński i Skaldowie: największe przeboje

Nagrał z zespołem Skaldowie około 400 piosenek i koncertował po całym świecie. Skaldowie to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów z lat 60. i 70. Przeboje "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Gonić króliczka" i "Z kopyta kulig rwie" zyskały ogromną popularność.
Zespół zadebiutował w 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, ale od czasu stanu wojennego formalnie nie istniał. W 1987 roku Jacek Zieliński reaktywował grupę.

Początki swojej kariery artystycznej wspominał w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia. Podkreślał wówczas, że od początku - już w czasie studiów w klasie kompozycji i fortepianu - zależało mu na zaproponowaniu odbiorcom muzyki ambitnej i bogato aranżowanej, starał się swoje kompozycje urozmaicać i pójść dalej w innowacyjność. "To się udało - gdyż pierwsze nasze kompozycje, to była na tyle szokująca nowość na rynku polskim, że nie zostały zaakceptowane przez naszych rówieśników" - powiedział artysta.

Jacek Zieliński solowo

Zieliński występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór "Dzień niepodobny do dnia".

ZOBACZ ARCHIWALNĄ ROZMOWĘ Z JACKIEM ZIELIŃSKIM:

YouTube/Polskie Radio

---

Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Jacka Zielińskiego wspominać będziemy we wtorkowych audycjach "Muzyczna Jedynka" i "Tu jest muzyka". 

PAP/IAR/mg

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.