Czym jest "cicha ugoda"?
Mecenas Ewa Bratkowska zwraca uwagę, że pojęcie "cichej ugody" tak naprawdę nie zostało wprost zdefiniowane w przepisach, ma jednak konkretne skutki. - Chodzi o ugodę, której zapisy objęte są obowiązkiem zachowania poufności. Takim obowiązkiem może zostać objęta cała ugoda, ale mogą również być nim objęte poszczególne elementy, co do których strony nie chcą, żeby były ujawniane - precyzuje.
"Kuratela" natomiast to ochrona prawna w stosunku do osoby, która z różnych powodów nie jest w stanie samodzielnie podejmować czynności prawnych, funkcjonować w tym obrębie, lub zarządzać swoim majątkiem. - Ustanowienie kuratora ma pomóc zabezpieczyć tę osobę, żeby mogła należycie funkcjonować w tym porządku prawnym lub żeby chronić jej majątek - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".
Między powodem a pozwanym
Często w toku spraw sądowych używa się określeń "pozwany" i "powód". Powód to osoba składająca do sądu pismo, w którym domaga się określonego działania od drugiej strony, czyli od pozwanego. - Zabezpieczenie powództwa to natomiast instytucja, która ma chronić prawa osoby inicjującej postępowanie sądowe powoda. Sprawy często trwają kilka lat - zwraca uwagę rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej.
W tym kontekście podaje konkretny przykład. - Powód domaga się zapłaty kwoty 100 tys. złotych. Istnieje obawa, że w toku postępowania druga strona wyzbędzie się tych środków i nawet jeśli powód uzyskałby korzystny wyrok, to nie będzie możliwości wyegzekwowania. Zabezpieczenie może następować na różnorakie sposoby. Może to być zajęcie rachunku bankowego czy ustanowienie hipoteki na nieruchomości - precyzuje.
Czytaj też:
Jacy oskarżyciele mogą brać udział w postępowaniu?
Oskarżycielem publicznym w sprawach o przestępstwa jest zazwyczaj prokurator, a w sprawach o wykroczenia policja. W konkretnych sytuacjach może pojawić się również oskarżyciel posiłkowy lub oskarżyciel subsydiarny. - Oskarżycielem subsydiarnym jest pokrzywdzony, który działa w postępowaniu karnym wtedy, gdy oskarżyciel publiczny nie realizuje swojej funkcji. W postępowaniu karnym nie mamy wówczas prokuratora - tłumaczy Ewa Bratkowska.
Czym jest roszczenie regresowe?
Roszczenie regresowe to kolejne pojęcie sprawiające duże trudności. - Mamy z nim do czynienia, kiedy spełnimy za kogoś jakieś zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej i wówczas domagamy się, od osoby która powinna to zobowiązanie spełnić, zwrotu tych środków - podkreśla gość audycji "Cztery pory roku". W rozmowie pojawiło się również m.in. pojęcie "postępowania adhezyjnego".
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: mecenas Ewa Bratkowska (prawniczka)
Data emisji: 7.05.2024 r.
Godzina emisji: 11.16
"Cicha ugoda", "zachowek", kuratela". Wyjaśniamy prawniczą terminologię - Jedynka - polskieradio.pl