Bezpieczeństwo UE. Bonikowska: Putin wydał wojnę Zachodowi

Data publikacji: 07.05.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 19:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Władimir Putin wydał wojnę Zachodowi
Władimir Putin wydał wojnę Zachodowi, Autor - PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / SPUTNIK / KREMLIN POOL
- Dzisiaj potrzeba przekonania Europejczyków, że razem w UE jesteśmy bezpieczni, jest absolutnie priorytetowa. Dotyczy to ustępującej Komisji, ale także nowych władz UE po czerwcowych wyborach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Europa odczuwa nie tylko wojnę na Ukrainie, ale także zagrożenie ze strony Putina.
  • "Inwestycja w bezpieczeństwo Ukrainy jest najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo Unii Europejskiej" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Premier Donald Tusk stwierdził, że Europa musi się stać bezpieczna dzięki własnemu wysiłkowi zbrojnemu.

Czy to, co planuje Unia Europejska po wyborach w kwestii poprawy bezpieczeństwa to dobry kierunek? - Na pewno jest to odpowiedź na sytuację międzynarodową wokół UE, ale także na sytuację wewnętrzną. My de facto w Europie odczuwamy nie tylko wojnę w Ukrainie, ale też fakt, że Władimir Putin wydał wojnę Zachodowi - komentuje dr Małgorzata Bonikowska.

- Mamy nieskończoną liczbę ataków cybernetycznych. Mamy permanentną od 2014 roku wojnę informacyjną. Do tego dochodzą jeszcze szersze zagrożenia wynikające z faktu, że dzisiaj bezpieczeństwo jest bardzo szeroko rozumiane, bo dotyczy obszaru ochrony zdrowia, wiele nas nauczyła pandemia. Dotyczy też energetyki, tutaj przecież relacje z Rosją bardzo się popsuły i okazało się, że uzależnienie od Rosji, a niektóre kraje UE były bardzo uzależnione, to nie jest tylko kwestia biznesu, tylko trzeba na to spojrzeć politycznie - dodaje.


POSŁUCHAJ

32:51

Bezpieczeństwo UE. Bonikowska: Putin wydał wojnę Zachodowi (Jedynka/Więcej świata)

 

Poza tym w audycji:

- Izraelskie siły obrony twierdzą, że przejęły kontrolę nad przejściem w Rafah od strony Strefy Gazy. Stało się to po tym, jak Izrael rozpoczął naloty na bazy Hamasu we wschodniej części tego miasta. Jednocześnie w Kairze kontynuowane są rozmowy ws. zawieszenia broni w palestyńskiej enklawie, na które Hamas ponoć wyraził zgodę. O szczegółach Magdalena Skajewska.

- Władimir Putin zaprzysiężony na kolejną 6-letnią kadencję jako prezydent Rosji. Rosyjska opozycja i zdecydowana większość demokratycznego świata nie uznają legalności wyboru Putina na prezydenta Rosji, a Trybunał Karny w Hadze ściga go za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Gość: dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Przywódca Chin Xi Jinping z wizytą w Serbii, gdzie spotka się z prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Materiał Piotra Piętki.

- Prezydent Argentyny łagodzi ton w sprawie Falklandów, chwali premier Margaret Thatcher. Javier Milei, prezydent Argentyny w rozmowie z BBC stwierdził, że "akceptuje fakt, iż Falklandy są obecnie w rękach Wielkiej Brytanii". Gość: dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

- 200 lat od premiery 9. symfonii Ludwiga van Beethovena. Felieton Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.05.2024

Godzina emisji: 17.18

DS

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.