Maturzysto, uważaj! Oszuści chcą wyłudzić od ciebie pieniądze

Data publikacji: 08.05.2024 17:05
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 17:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maturzyści muszą uważać na cyberoszustów, którzy oferują im rzekomo rozwiązane zadania egzaminacyjne
Maturzyści muszą uważać na cyberoszustów, którzy oferują im rzekomo rozwiązane zadania egzaminacyjne, Autor - PAP/Marcin Bielecki
Przed egzaminami maturalnymi w internecie coraz częściej pojawiają się oferty, które namawiają do skorzystania z "jakoś zdobytych" zadań maturalnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna ostrzega, że są to próby oszustwa. Klikając w linki, można stracić pieniądze.
  • Cyberprzestępcy znaleźli kolejną metodą na próbę oszustwa.
  • Podczas matur zachęcają do klikania w linki do stron, gdzie rzekoma mają znajdować się zadania maturalne.
  • Jak nie dać się oszukać?

Tegoroczni maturzyści z LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej przyznają, że mają świadomość oszustw związanych z egzaminami maturalnymi. - To jest definitywnie wykorzystywanie naiwności, ale też ambicji młodych ludzi, którzy chcą jak najlepiej zdać maturę - mówi jedna z uczennic.

- Udostępniali różne tematy, np. na rozprawkę z polskiego. To jakieś konta w internecie, ale nie wiadomo, kto to jest, bo zawsze jest to osoba anonimowa. Ja nie dałam się nabrać, bo dla mnie to jest bujda i nie trzeba w to wierzyć - dodaje kolejna maturzystka.

Klikając w tego typu linki, łatwo stracić pieniądze czy też zainfekować komputer wirusami.


POSŁUCHAJ

05:04

Maturzysto, uważaj! Oszuści chcą wyłudzić od ciebie pieniądze (Ekspres Jedynki)

 

Dyrektor CKE: oni nie mają dostępu do tematów

Przed oszustami, którzy wykorzystują maturzystów, przestrzega dyrektor CKE Marcin Smolik.

- Wiemy, że są ludzie, którzy w mediach społecznościowych podają, że mają dostęp do tematów, do których oczywiście dostępu nie mają. Każdego roku przestrzegamy przed tym maturzystów, aby nie wierzyli tego rodzaju informacjom. Wiemy też, że są osoby, które wykorzystują jakiś lęk maturzystów i próbują upokorzyć te osoby, które temu uwierzą, prosząc o przesłanie zdjęcia w durszlaku czy z garnkiem na głowie w zamian za przekazanie tematów czy zadań - twierdzi Marcin Smolik.

Dyrektor CKE wyjaśnia: - Jedyna możliwość bronienia się przed tym, to po prostu nie wierzyć w takie bzdury, które ktoś wypisuje. Taka osoba nie ma dostępu do tematów.

Nie klikajmy w podejrzane linki

Pamiętajmy, żeby nie klikać w linki czy strony internetowe, które wydają się podejrzane.

- Wystarczy chwila zastanowienia, by stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link, jest fikcyjne, a także strona, na której są rzekomo umieszczane informacje, również jest podejrzana. Dlatego klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest przede wszystkim zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie do oszustwa m.in. metodą na BLIK-a – mówi komisarz Anna Kamula z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Data emisji: 8.05.2024 r.

Godzina emisji: 15.42

DS/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.