Miecze w tradycji samurajów. Jaką rolę odegrały w Japonii?

Data publikacji: 18.05.2024 15:33
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 17:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W "Eurece" będziemy mówić o nieodłącznym elemencie tradycji samurajów - japońskim mieczu
W "Eurece" będziemy mówić o nieodłącznym elemencie tradycji samurajów - japońskim mieczu, Autor - shutterstock
Japoński miecz to nieodłączny element tradycji samurajów. Uważany za duszę wojownika, otaczany był głęboką czcią. Traktowano go jako symbol rycerskich cnót: honoru, odwagi i wierności.
  • Pierwsze klasyczne, lekko wygięte miecze japońskie zaczęły powstawać już w VIII wieku, choć najbardziej tradycyjna broń samuraja ukształtowała się kilka wieków później.
  • Od XVI stulecia status wojownika wyznaczały dwa miecze: katana i krótszy - wakizashi, stanowiące komplet.
  • Do 11 czerwca w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie można oglądać wystawę, na której prezentowane są miecze charakterystyczne dla kolejnych etapów historii japońskiego miecznictwa.

Miecze japońskie jako dzieła sztuki

Miecze japońskie traktowane są często jak prawdziwe dzieła sztuki. Wszystko dlatego, że łączą w sobie piękno i wartość techniczną. - Mają również dość duże znaczenie kulturalne i duchowe. Związane są z religią japońską, shinto. W wielu rytuałach oczyszczających, w rytuale pogrzebowym nawet do tej pory są używane w celu odpędzania duchów - wyjaśnia Jakub Zamęcki. Dodaje, że miecze są często trzymane w domach jako talizmany.


POSŁUCHAJ

21:15

Miecze w tradycji samurajów. Jaką rolę odegrały w Japonii? (Eureka/Jedynka)

 

Czym był miecz dla samuraja?

Choć Japonia kojarzy nam się z samurajami, to stanowili oni zaledwie ok. 7 proc. ludności. Nieodłączną częścią ich tradycji były jednak wspomniane miecze. - Tylko samurajom wolno było nosić dwa miecze. Właśnie po to, żeby było widać, że dana osoba zajmuje wyższe miejsce w hierarchii. Pojedyncze miecze mogli nosić również mieszczanie i chłopi - zwraca uwagę rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. 

Czytaj także:

Historia mieczy w Japonii

Ok. IV–V wieku rozpoczęto import mieczy z Chin, jednocześnie jednak uczono się wyrabiać broń na miejscu. - Do VIII wieku było już wielu utalentowanych rzemieślników i kowali. Produkowali oni nadal miecze w typie chińskim - podkreśla gość "Eureki". Z czasem zaczęli wymyślać własne projekty, gdyż tzw. miecze proste dobre były do walki pieszej.

Duże rody japońskie rozpoczęły ekspansję i ich członkowie doszli wówczas do wniosku, że wojownik poruszający się konno jest sprawniejszy. – Walka prostym mieczem, na koniu, nie była łatwa. Kowale cały czas więc eksperymentowali. Miecze japońskie nie miały ostrza jednakowo twardego - tłumaczy Jakub Zamecki.

W momencie utwardzania krawędzi tnącej miecz naturalnie się wyginał. - Myślę, że ktoś kiedyś po prostu zostawił tak wygięte ostrze i stwierdzono, że działa ono lepiej - dodaje. 

---

Na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprezentowano 17 mieczy i 9 tsub – ozdobnych jelców tarczowych. Ukazane są w chronologicznym układzie - według epok, z których pochodzą.

Fb/Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka

Poza tym w audycji:

350 lat temu - 21 maja 1674 roku królem Rzeczypospolitej został Jan Sobieski. Zdolny dowódca, wielki wojownik, który nie ustrzegł się życiowych błędów. Na początku potopu szwedzkiego przeszedł na stronę Karola X Gustawa. Ta zdrada długo była plamą na jego honorze. Po abdykacji Jana Kazimierza i wyborze Michała Korybuta Wiśniowieckiego - bojkotował nowego króla, jawnie występując przeciwko jego władzy.

Co zapewniło mu zatem pięć lat później koronę? O nielukrowanym portrecie monarchy opowiedział dr Sebastian Adamkiewicz - historyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Jakub Zamęcki (członek Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, jeden z organizatorów ekspozycji "Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego"), dr Sebastian Adamkiewicz (historyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Data emisji: 17.05.2024 r.

Godzina emisji: 19.45

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.