W niedzielę w Krakowie premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. Ma to być 400-kilometrowy zespół umocnień i fortyfikacji, który będzie zabezpieczał wschodnią flankę Polski - granicę z Białorusią i rosyjskim obwodem królewieckim. W Programie 1 Polskiego Radia sprawę komentował ekspert, prof. Krzysztof Kubiak.
Pomysł Tarczy Wschód. Prof. Krzysztof Kubiak: istotne wzmocnienie obrony
Gość Polskiego Radia zauważył, że Polska jest obecnie odsłonięta na swojej wschodniej flance, a głównym zabezpieczeniem jej granic są uwarunkowania terenowe, jak rzeki czy tereny podmokłe. Jego zdaniem zapowiadana inwestycja powinna być ukierunkowana na "rozbudowę inżynieryjną ewentualnej obrony".
- Umocnienia mogą być jednym z najskuteczniejszych mnożników siły wojskowej - wyjaśnił prof. Krzysztof Kubiak. Zaznaczył jednak, że skuteczność umocnień i ich wartość nie zależy od kwoty wydanej na ich budowę, ale "od sposobu, w jaki te umocnienia wplecione zostaną w generalny zamiar i plan prowadzenia operacji obronnej". Podkreślił, że umocnienia muszą być obsadzone, a wojsko musi mieć rozwiązania taktyczne dotyczące obrony z użyciem umocnień.
Tarcza Wschód jak Linia Maginota? "Porównanie bezzasadne"
Prof. Krzysztof Kubiak został zapytany także o słynną Linię Maginota, która miała zapewnić bezpieczeństwo Francuzom, a w rzeczywistości po części przyczyniła się do ich klęski w czasie II wojny światowej.
- Casusy historyczne można studiować, ale nie można w oparciu o nie budować wiarygodnych scenariuszy przyszłościowych. Każda sytuacja jest odmienna i zakładanie, że wysiłek fortyfikacyjny jest absurdalny z tego powodu, że gdzieś kiedyś doszło do przełamania linii fortyfikacyjnej, jest bezzasadne - ocenił gość audycji.
Czytaj również:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Karol Surówka
Gość: prof. Krzysztof Kubiak (historyk wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 20.05.2024
Godzina emisji: 12.16
IAR/jmo/wmkor