Wniosek o nakaz aresztowania dla polityków Izraela i liderów Hamasu. Ekspertka studzi emocje

Data publikacji: 21.05.2024 19:40
Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 20:34
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trwa konflikt w Stefie Gazy
Trwa konflikt w Stefie Gazy, Autor - PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego stwierdził, że Izrael i Hamas popełniły zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. - Będę brutalnie szczera, tak naprawdę to nic nie znaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Joanna Siekiera, prawnik międzynarodowy, doradca NATO, fellow przy Uniwersytecie Amerykańskiej Piechoty Morskiej.
  • Władze Izraela i przywódcy Hamasu, tym razem wyjątkowo, mówią jednym głosem.
  • Zgodnie krytykują głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, który chce ich aresztowania w związku z konfliktem w Strefie Gazy.
  • Karim Khan ocenił, że obie strony popełniły zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
  • Palestyńscy liderzy twierdzą, że "prokurator pomylił ofiarę z katem", a premier Izraela Benjamin Netanjahu uważa, że "to jest niespotykany antysemicki przypadek oskarżenia o zbrodnie w kraju, który broni się przed atakiem".

Wniosek głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego nie oznacza jeszcze, że wszystkie te osoby będą ścigane. - Będę brutalnie szczera, tak naprawdę to nic nie znaczy. Wiem, że media na całym świecie podchwyciły ten temat, ale jako prawnik międzynarodowy będę studzić emocje - komentuje dr Joanna Siekiera.

- Przypomnę, że dwa lata temu w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny również wydał nakazy aresztowania Władimira Putina. Był to strzał w stopę naszego zachodniego systemu prawa międzynarodowego, bo przecież Rosja nie jest członkiem tego trybunału. Wycofała swoje członkostwo po niechlubnej dla niej opinii doradczej, że Rosja powinna opuścić okupowany Krym - dodaje nasz rozmówczyni.

Podobnie jest z Izraelem. - Izrael nie jest stroną Międzynarodowego Trybunału Karnego, nie jest stroną Statutu Rzymskiego. Tak samo dotyczy to Palestyny. Natomiast też, jak sądzi się organizację przestępczą, jaką jest Hamas? Do tej pory nie mieliśmy w historii międzynarodowego prawa karnego organizacji terrorystycznych (…). To nie jest jeszcze objęte prawem międzynarodowym i śmiem twierdzić, że nigdy nie będzie - zauważa dr Joanna Siekiera.

POSŁUCHAJ

35:31

Konflikt w Stefie Gazy. Ekspert o Międzynarodowym Trybunale Karnym: będę studzić emocje (Jedynka/Więcej świata)

Co z konsekwencjami?

Premier Netanjahu w Izraelu nie jest wielbioną osobą, więc nawet nie trzeba międzynarodowych trybunałów, aby prawdopodobnie on był sądzony za przestępstwa korupcyjne wewnątrz państwa - mówi dr Joanna Siekiera.

W przypadku Palestyny, jeśli brać pod uwagę prawo międzynarodowe, "to trudno mieć podstawę prawną, jak sądzić przywódców, czy politycznych, czy militarnych".

Poza tym w audycji:

- Litwa planuje wyposażyć strażników granicznych w ciężką broń. W ten sposób władze w Wilnie umacniają swoje służby mundurowe. Materiał Kamila Zalewskiego.

- Tajwan ma nowego prezydenta. Lai Ching-te podczas przemówienia z okazji inauguracji na urząd mówił między innymi o relacjach z Pekinem. „Chcę wezwać Chiny, by przestały zastraszać Tajwan politycznie i militarnie; chcemy również ogłosić światu, że Tajwan nie idzie na ustępstwa w kwestii demokracji i wolności” - podkreślił przywódca. Rozmowa z gościem: prof. Maciej Gaca, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2015-2019 dyrektor Biura Polskiego w Tajpej (do 2018 roku było to Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej).

- Chile stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom komercyjnego wydobycia surowców na Antarktydzie. Media podały, że Rosja odkryła na terytorium Antarktydy znaczne złoża ropy naftowej. Według portalu Infobae złoża te mają znajdować się w strefie, do której pretensje zgłaszają Wielka Brytania, Chile i Argentyna. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

- Sytuacja wojenna na Ukrainie. Rozmowa z gościem: Andrzej Kiński, Wojsko i Technika.

- Północne Indie, w tym stolica tego kraju Delhi, zmagają się z falą upałów. Temperatura w ostatnich dniach przekroczyła 45 stopni Celsjusza. Materiał reporterski Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Joanna Siekiera (prawnik międzynarodowy, doradca NATO, fellow przy Uniwersytecie Amerykańskiej Piechoty Morskiej), prof. Maciej Gaca (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2015-2019 dyrektor Biura Polskiego w Tajpej), Andrzej Kiński (Wojsko i Technika)

Data emisji: 21.05.2024

Godzina emisji: 17.18

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.