Macron i Scholz chcą ożywić współpracę. "Starają się za wszelką cenę przezwyciężyć trudności"

Data publikacji: 27.05.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 07:33
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyta Prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Niemczech
Wizyta Prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Niemczech , Autor - PAP/DPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął trzydniową wizytę w RFN i jest to pierwsza oficjalna wizyta państwowa prezydenta Francji w Niemczech od 24 lat. Macron bierze udział w obchodach 75-lecia uchwalenia niemieckiej ustawy zasadniczej. 

Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz chcą ożywić współpracę Paryża i Berlina, ważną dla Unii Europejskiej, jednak obaj przywódcy są osłabieni w swoich krajach - ocenia w poniedziałek "Le Monde".

Dziennik wylicza "wyzwania, którym Europa powinna stawić czoło" - takie jak inwazja Rosji na Ukrainę, konflikt w Strefie Gazy, opóźnienie gospodarcze w stosunku do USA i Chin, ocieplenie klimatu. Podkreśla, że stawka jest wysoka, dlatego żywotność duetu Paryż-Berlin jest "kluczowa dla dynamiki" całej Unii Europejskiej.

- Scholz jest mało aktywny i jest dość słabym kanclerzem, zwłaszcza jeśli chodzi wymiar międzynarodowy czy europejski. Macron ma ogromne problemy wewnętrzne, zresztą obaj są bardzo mało popularni w wyborach europejskich - mówi na antenie radiowej Jedynki Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura European Council on Foreign Relations (ECFR). - Oni starają się za wszelką cenę przezwyciężyć trudności w kooperacji - dodaje. 

Pomoc strategiczna dla Ukrainy 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz reprezentują odmienne podejścia do pomocy dla Ukrainy, podczas gdy walczący z rosyjską agresją kraj potrzebuje ich połączenia - ocenia "Sueddeutsche Zeitung", komentując rozpoczętą w niedzielę wizytę państwową Macrona w Niemczech. "Paryż i Berlin realizują odmienne strategie pomocy dla Ukrainy: jedni sknerzą, drudzy zwlekają. Obie strategie nie są idealne" - pisze Daniel Broessler w poniedziałkowym wydaniu największej opiniotwórczej gazety niemieckiej.

Niemcy są w dzisiaj największym donorem, jeśli chodzi o pomoc finansową i wojskową dla Ukrainy. Przeszły one bardzo dużą drogę i można zastanawiać się, czy robią wszystko. Z całą pewnością wszystkiego nie robią, ale nie ulega wątpliwości, że dają bardzo dużo - uważa gość Jedynki. - Natomiast Francuzi dają też dosyć istotną broń, która Ukraińcom się przydaje, a poza tym prowadzą bardziej strategiczną dyskusję na temat tego, w jaki sposób Europa powinna pozycjonować się wobec wojny w Ukrainie - ocenia ekspert. 

POSŁUCHAJ

32:51

Macron i Scholz chcą ożywić współpracę kluczową dla UE. (Więcej świata/Jedynka)

Poza tym w audycji:

- Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Obserwatorzy podkreślają, że w ciągu ostatnich pięciu lat, zajmując stanowisko głowy państwa litewskiego, Nauseda wyniósł kontakty z Polską na bardzo wysoki poziom. Korespondencja Kamila Zalewskiego. 

- Echa przyjętej przez ONZ rezolucji ws. ludobójstwa w Srebrenicy. Milorad Dodik, który jest prezydentem serbskiej części Bośni i Hercegowiny, napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych, że ta rezolucja jest przede wszystkim porażką polityki bośniackiej. Uważa on, że poczynania władz federalnych w Sarajewie są wyrazem posłuszeństwa obcokrajowcom, szczególnie Amerykanom i Niemcom, i brakuje w nich chęci szukania kompromisu między narodami państwa. Rozmowa z Łukaszem Kobeszką, analitykiem OSW. 

- W Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw UE; Polskę będzie reprezentować minister Radosław Sikorski. Szefowie dyplomacji krajów członkowskich rozważą możliwe reakcje UE w związku z przyjęciem przez parlament Gruzji ustawy o tzw. zagranicznych agentach. Wszystko zależy teraz od Gruzji i Gruzinów - mówi ambasador UE w Gruzji Paweł Herczyński w rozmowie z Idalią Mirecką. 

- Tornada sieją spustoszenie w środkowych Stanach Zjednoczonych - ponad sto milionów ludzi na rozległych obszarach Stanów Zjednoczonych dotkniętych jest opadami dużego gradu, niszczycielskimi wiatrami i gwałtownymi burzami śnieżnymi, głównie w dolinach rzek środkowej części stanu Missisipi, Ohio i Tennessee Korespondencja Jana Pachlowskiego. 

- Rewolucja w dostawach - paczka przyleci z kosmosu w dowolne miejsce w 90 minut. Sierra Space, firma zajmująca się technologiami kosmicznymi, rozpoczyna testy najnowszego projektu – Sierra Space Ghost, który ma usprawnić dostarczanie niezbędnego zaopatrzenia do trudno dostępnych miejsc, czy to odległych baz wojskowych bądź regionów dotkniętych katastrofami naturalnymi. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Data emisji: 27.05.2024

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans/wmkor

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.