Dr Piotr Guzik: ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy o małych ciałach Układu Słonecznego

Data publikacji: 03.06.2024 21:35
Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 08:27
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W "Eurece" rozmawialiśmy m.in o astronomii
W "Eurece" rozmawialiśmy m.in o astronomii, Autor - AstroStar/Shutterstock
Dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Naukowiec został uhonorowany za popularyzację zagadnień związanych z astronomią oraz działania na rzecz ochrony przyrody.
  • Laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka, której organizatorem jest Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, został dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Piotr Guzik ukończył astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim i informatykę stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pod koniec ubiegłego roku na UJ obronił doktorat dotyczący charakterystyki małych międzygwiazdowych obiektów odkrywanych w Układzie Słonecznym.

W kręgu zainteresowań badawczych dr. Guzika są przede wszystkim komety, planetoidy i inne małe ciała Układu Słonecznego.

- Te małe ciała Układu Słonecznego to jest pozostałość po takiej pierwotnej materii, która uformowała nasz Układ Słoneczny, z której powstały planety, m.in. Ziemia (...). To są w pewnym sensie kapsuły czasu, które pokazują nam, co tutaj, w tym naszym Układzie Słonecznym, było 4 mld lat temu, kiedy planety się formowały - wyjaśnił naukowiec w "Eurece".

- Z racji tego, że te obiekty są takie małe, to bada się je dość trudno. Ciągle dowiadujemy się o nich nowych rzeczy. Te małe ciała, głównie komety, są podejrzewane o to, że przyniosły na Ziemię wodę, a także inne składniki potrzebne do zaistnienia życia - powiedział gość radiowej Jedynki. 

Naukowiec jest członkiem zespołu HYADES realizującego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ grant, w ramach którego powstanie teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. 

Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na naszej planecie oraz poszukiwanie nowych, nieznanych dotąd rezerwuarów wody w Układzie Słonecznym i innych układach planetarnych.


POSŁUCHAJ

22:42

Dr Piotr Guzik: ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy o małych ciałach Układu Słonecznego (Eureka/Jedynka)

 

Nagroda im. Artura Rojszczaka - w wysokości 5 tys. zł - przyznawana jest młodym uczonym, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich siedmiu lat od złożenia wniosku.

Laureaci muszą wyróżniać się humanistyczną postawą, uczciwością i pasją naukową, osiągnięciami w pracy badawczej, dydaktycznej lub społecznej, oraz umiejętnościami przekraczania granic swojej specjalizacji. Kandydatów zgłaszają członkowie Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia tragicznie zmarłego dr. Artura Rojszczaka, jednego z założycieli Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP. Był on filozofem analitycznym i historykiem filozofii, znawcą pism i tradycji Franza Brentany. 



Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Odkryj fascynujący świat nauki z Polską Akademią Nauk.

W każdy poniedziałek czerwca Polska Akademia Nauk zaprasza na wieczorne webinary z cyklu "A o tym PAN słyszał?". To wyjątkowa okazja, aby usłyszeć, jak wybitni naukowcy z Polskiej Akademii Nauk - dr hab. Łukasz Okruszek, prof. Katarzyna Starowicz-Bubak i dr Magdalena Osial - wraz ze swoimi gośćmi omawiają najnowsze odkrycia i fascynujące badania, a także odpowiadają na pytania publiczności. 

Gość: prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: dr Piotr Guzik (naukowiec) i prof. Dariusz Jemielniak (wiceprezes Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.06.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.