Piknik Naukowy 2024. Paweł Majcher, redaktor naczelny PR: ta impreza urodziła się w Polskim Radiu

Data publikacji: 15.06.2024 12:40
Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 17:21
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Paweł Majcher o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik: ta impreza jest o tyle atrakcyjna, że ona w bardzo prosty, łagodny, normalny, przyjemny i atrakcyjny sposób tę naukę promuje
Paweł Majcher o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik: ta impreza jest o tyle atrakcyjna, że ona w bardzo prosty, łagodny, normalny, przyjemny i atrakcyjny sposób tę naukę promuje, Autor - Polskie Radio
- Piknik Naukowy tak naprawdę urodził się w Polskim Radiu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, jak również z tego, że ta impreza cały czas trwa już od prawie 30 lat - mówi w radiowej Jedynce Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia. Na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się 27. odsłona Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • "Nie do wiary!" - pod takim hasłem odbywa się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • W tegorocznej imprezie bierze udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik oraz instytuty naukowe i badawcze, instytucje kultury, uczelnie, fundacje związane z edukacją i koła naukowe.
  • Podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenach Polskiego Radia przez cały dzień można usłyszeć relacje z imprezy oraz audycje specjalne.
  • 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywa się w sobotę, 15 czerwca, w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie.

- Polskie Radio jest współorganizatorem, ale ta impreza tak naprawdę urodziła się w Polskim Radiu. Dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi. Jesteśmy też bardzo zadowoleni, że to już prawie 30 lat i cały czas ta impreza trwa. Od lat przychodzi ją oglądać bardzo dużo osób. Jest to o tyle ważne, że w dobie "szarlatanów internetowych", którzy próbują nam opowiadać jakieś pseudohistorie, to ludzie chcą wiedzieć, jaka jest prawda. Chcą dociekać i dowiadywać się - mówi Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Jak dodaje: - Ta impreza jest o tyle atrakcyjna, że ona w bardzo prosty, łagodny, normalny, przyjemny i atrakcyjny sposób tę naukę promuje. Robi to tak, żeby każdy później mógł wrócić do domu i powiedzieć dziecku, sąsiadowi, cioci na imieninach, żeby ta prawdziwa wiedza była bardzo mocno rozpowszechniona i żebyśmy byli odporni na dezinformację i na to, co dzieje się w internecie, bo moim zdaniem jest to największe zagrożenie ostatnich lat.

Nauka potrafi być ciekawa

- Myślę, że najciekawsze są te typowe dziedziny eksperymentalne, czyli tam, gdzie mamy chemię, fizykę i tam, gdzie nauka bywa nieobliczalna i nieprzewidywalna. To są te rzeczy, które zawsze najbardziej interesują widzów. Oczywiście, matematyka też potrafi być wspaniała i ciekawa. Chociaż myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś interesuje się historią, to na pewno znajdzie miejsce, w którym dowie się o źródłach historycznych. Jeżeli ktoś jest zainteresowany biologią, to też odnajdzie ciekawe miejsce na pikniku - twierdzi Katarzyna Lubnauer.

- Na piknikach naukowych to jest fajne, że każdy może zobaczyć, że nauka potrafi być ciekawa - kontynuuje.

Naukowcy potrzebują sojuszników

Maciej Gdula, wiceminister nauki, potwierdza, że "nauka jest dla każdego". - Nauka ma być otwarta - przyznaje.

- Jest różny poziom złożoności treści naukowych, ale to, co jest też świetne w karierze naukowej, to jest rozwój przez całe życie. Bo przez całe życie robi się coś nowego. Odkrywa się, przesuwa granice i poznaje nowych ludzi. To jest niesamowita przygoda. Dlatego w pewnym sensie nie dziwię się, że ludzie stoją w kolejkach, i to osoby w każdym wieku, żeby przyjść na piknik. Również jestem bardzo wdzięczny organizatorom: Polskiemu Radiu, Centrum Nauki Kopernik i PGE Narodowy, ponieważ nauki nie spopularyzują sami naukowcy. Oni są niezwykle ważni, ale muszą mieć sojuszników - uważa Maciej Gdula.

Warszawa jest dumna z Pikniku Naukowego

Czy Warszawa jest dumna z tego, że ma u siebie Piknik Naukowy? - Oczywiście, że tak. Dzisiaj symbolicznym miejscem jest kładka, która łączy dwa brzegi Wisły. Stąd można prosto podejść do Centrum Nauki Kopernik. My korzystamy z CNK już od kilkunastu lat. Korzystamy od malucha, korzystają nasze szkoły, nauczyciele, nauczycielki… Uczymy się dzięki znakomitej ekipie CNK, jak uczyć poznawania świata nie tylko z wykorzystaniem komputera i internetu, ale często w bardzo prosty sposób - komentuje Joanna Gospodarczyk, dyrektorka Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.


POSŁUCHAJ

11:03

Piknik Naukowy 2024. Paweł Majcher, redaktor naczelny PR: ta impreza urodziła się w Polskim Radiu (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

 

PGE Narodowy to nie tylko sport

PGE Narodowy po raz kolejny wypełnia się warszawiakami (i nie tylko!). Tym razem podczas Pikniku Naukowego. - To robi wrażenie nie tylko podczas meczów, ale również w trakcie tego typu inicjatyw i imprez, które również poza sportem przyciągają ludzi w różnym wieku - mówi Bartosz Kusior, członek zarządu operatora PGE Narodowego.

- Stadion Narodowy jako perła Warszawy to obiekt wielofunkcyjny. W związku z tym na nim mogą odbywać się także tego typu imprezy - dodaje.

Czytaj także:

ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z PIKNIKU NAUKOWEGO:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Paweł Majcher (redaktor naczelny Polskiego Radia), Katarzyna Lubnauer (wiceministra edukacji), Maciej Gdula (wiceminister nauki), Joanna Gospodarczyk (dyrektorka Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy), Bartosz Kusior (członek zarządu operatora PGE Narodowego)

Data emisji: 15.06.2024 r.

Godzina emisji: 11.19

DS/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.