Piknik Naukowy 2024. Czy woda może być paliwem rakietowym?

Data publikacji: 14.06.2024 08:25
Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 09:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy woda może być paliwem dla rakiety?
Czy woda może być paliwem dla rakiety?, Autor - Alones/shutterstock.com
- Na naszym stanowisku na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć model demonstracyjny rakiety Emilia. To rakieta, do której wystarczy pompka, woda i dużo zapału, by ją wystrzelić - powiedział w audycji "Eureka" Jakub Kowalczyk z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
  • 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!".
  • Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć startującą rakietę. Więcej w radiowej Jedynce opowiedzieli goście.

Czy woda może być paliwem rakietowym? - Większość rakiet, które aktualnie startują z przeróżnych kosmodromów, jest zasilana, w jakimś połączeniu, ciekłym tlenem i ciekłym wodorem. Taka mieszanka, oczywiście o bardzo niskiej temperaturze, jest spalana w silniku rakietowym, co generuje ciąg - który rakietę wynosi na orbitę - a także wodę - wyjaśnił w radiowej Jedynce Jakub Kowalczyk.

Jak zauważył, istotą działania silników rakietowych dowolnego rodzaju jest nie tylko spalanie, bo nie w każdym dochodzi do spalania. - Najważniejsze jest to, żeby mieć zbiornik, w którym nabudowuje się ciśnienie, czyli duże ciśnienie jakiegoś płynu, który wylatuje na zewnątrz, by napędzać nam obiekt. Spójrzmy na butelkę z wodą gazowaną - jak ją odkręcamy, gaz z jej wnętrza chce się wydostać. W efekcie butelka jest lekko odpychana. Ta sama zasada działa w każdym silniku rakietowym, jaki na świecie istnieje - zwrócił uwagę.

Korneliusz Szalkowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej wskazał w radiowej Jedynce, że temat różnego typu napędów, które używają wodoru, tlenu, jest obecnie rozwijany. - Problemem jest to, że materiały te muszą być składowane w bardzo niskich temperaturach. To sprawia, że bardzo ciężko je zastosować w praktyce na Ziemi - powiedział.


POSŁUCHAJ

23:24

Piknik Naukowy 2024. Czy woda może być paliwem rakietowym? (Eureka/Jedynka)

 



Czytaj także:

    27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

    Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu… - już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik.

    W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00-20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp będzie bezpłatny.

    Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl


    27. Piknik Naukowy. 15 czerwca 2024 Źródło: Centrum Nauki Kopernik/YouTube


    Poza tym w audycji:

    W Polsce ponad 5 mln kobiet cierpi na ból przewlekły, o różnym nasileniu i etiologii - wynika z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu i Fundację Eksperci dla Zdrowia w ramach kampanii "Nie musi boleć!".

    Kobiety stanowią ponad 60 proc. osób dorosłych cierpiących na ból przewlekły. Dlaczego to właśnie one są ofiarami tej dolegliwości? Jaką pomoc oferuje współczesna medycyna w tym konkretnym problemie? Dlaczego kobiety częściej muszą walczyć o to, aby ich ból był postrzegany jako uzasadniony w warunkach klinicznych? 

    Tytuł audycji: Eureka

    Prowadził: Artur Wolski

    Goście: Jakub Kowalczyk i Korneliusz Szalkowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska, prezeska Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Zakład Badania i Leczenia Bólu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

    Data emisji: 13.06.2024 r.

    Godzina emisji: 19.30 

    kk/wmkor

    Wolna sobota z Jedynką
    Wolna sobota z Jedynką
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.