W tegorocznym Pikniku Naukowym wzięło udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik oraz instytuty naukowe i badawcze, instytucje kultury, uczelnie, fundacje związane z edukacją i koła naukowe.
Podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenach Polskiego Radia przez cały dzień można było usłyszeć relacje z imprezy oraz audycje.
Gościem "Wolnej soboty z Jedynką" był Robert Firmhofer, dyrektor CNK. - To fantastyczne miejsce do zadawania pytań, na którym naukowcy są bardzo chętni do rozmowy na każdy temat - mówił w radiowej Jedynce o Pikniki Naukowym. Które doświadczenia będą cieszyć się największą popularnością? O tym w artykule.
W godz. 9.00-12.00 zaprosiliśmy na "Jedyne takie miejsce". Pokazy straży pożarnej, robo-pies Syriusz, sztuczna inteligencja i Archiwum Polskiego Radia. To tylko niektóre atrakcje 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Doświadczeń, pokazów i stoisk jest naprawdę bardzo wiele! A jak ta impreza wyglądała blisko 30 lat temu, z kolei jaka jest dziś? O tym Sława Bieńczycka i jej goście w "Jedyne takie miejsce", które nadawało z PGE Narodowego w Warszawie.
W audycji "Jedynka Dzieciom" po godz. 19.30 zaprezentowaliśmy pracę iluzjonisty od kuchni. Wyjaśniliśmy, na czym polega jego warsztat. Zajrzeliśmy do torby i kapelusza magika. Pokazaliśmy szereg sztuczek iluzjonistycznych i zdradziliśmy, jak niektóre z nich są wykonywane.
Zobacz także:
Specjalne atrakcje od Polskiego Radia. Jakie?
Polskie Radio przygotowało także szereg innych atrakcji, m.in. pisanie opowiadania na czacie GPT. Najmłodszych do udziału we wspólnej przygodzie z dźwiękiem zaprosiło Polskie Radio Dzieciom. Piotr Galus zaprezentował, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka podczas 15-minutowej aktywności fizycznej. Można też było zobaczyć pokaz światowej klasy robota - Sarmatrona, który zdobył drugie miejsce w największych międzynarodowych zawodach robotycznych.
Podczas warsztatów dla młodzieży pokazaliśmy sprzęt elektroniczny do produkcji muzyki. Jedynka Dzieciom zaprosiła na Rodzinny Tor Przeszkód. Radiowa Czwórka zaprezentowała z kolei Set Dj-ski (oprócz miksowania płyt również prezentacja możliwości sprzętu dj-skiego z użyciem efektów dynamicznego łączenia utworów. Ponadto można było zobaczyć występy klauna.
Escape room "Radiowa Szarada" to całodzienna atrakcja przygotowana przez Polskie Radio 24, z niezwykłymi zagadkami i wyzwaniami. Zadaniem uczestników było odkrycie szeregu tajemnic i odszyfrowanie zakodowanego komunikatu. To zarówno test zdolności logicznego myślenia, jak również podróż przez fascynujący świat, kiedy radio było głównym medium komunikacji i rozrywki.
Podczas Pikniku, Archiwum Polskiego Radia zaprezentowało urządzenia nagrywające i odtwarzające, które powstały na przestrzeni stulecia. Odsłoniło tajniki zapisywania dźwięku i montowania nagrań audio.
Można oddać krew
Na PGE Narodowym można było również oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych.
27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie. Więcej na stronach: www.polskieradio.pl, www.kopernik.org.pl, pikniknaukowy.pl
DS/kh
Radiowa Jedynka na 27. Pikniku Naukowym. Zobacz, jak było! - Jedynka - polskieradio.pl