Większość Polaków nie wykorzystuje urlopu w całości. Z czego to wynika?

Data publikacji: 18.06.2024 17:10
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 17:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ponad połowa Polaków nie wykorzystała w całości urlopu wypoczynkowego za ubiegły rok.
Ponad połowa Polaków nie wykorzystała w całości urlopu wypoczynkowego za ubiegły rok. , Autor - Shutterstock/Peera_stockfoto
Z jednej strony narzekamy, że za dużo pracujemy. Z drugiej strony okazuje się, że 66 proc. Polaków nie wykorzystało w całości urlopu za ubiegły rok. W latach poprzednich było to na poziomie 34-50 proc. Z drugiej strony ponad 79 proc. z nas chciałoby mieć dłuższy urlop niż przewiduje to Kodeks pracy.
  • Według danych z raportu No Fluff Jobs 72 proc. osób badanych odbiera telefon od pracodawcy lub w sprawach zawodowych podczas urlopu.
  • Z kolei 66 proc. Polaków nie wykorzystało w całości urlopu za ubiegły rok.
  • Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. 
  • Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

Odpoczywamy mniej niż byśmy mogli. Czy to wina pracodawcy czy samego pracownika? Nie potrafimy, czy nie chcemy odpoczywać? - Jeżeli spojrzymy na dane z ostatniego raportu No Fluff Jobs, to mamy dane wskazujące, że 72 proc. osób badanych odbiera telefon od pracodawcy lub w sprawach zawodowych podczas urlopu. Po tym można wnioskować, że niestety ogromna część Polaków niestety nie potrafi się odłączyć od pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Lech Wikaryjczyk, ekspert rynku pracy. 

Jak wyjaśnia ekspert, żyjemy w niepewnych czasach, w których odczuwamy niepewność. - Ludzie boją się iść na urlop, ponieważ nie wiedzą, co ich spotka po powrocie - mówi. - Myślę, że praktycznie każda osoba słyszała historię, że pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i już jej stanowiska nie było. Wychowaliśmy się w czasach turbokapitalizmu, też nosimy w sobie brzmię komuny i mamy świadomość, że teraz musimy pracować dwa razy ciężej od innych - dodaje. 

Kiedy pracodawca może nas zmusić do urlopu?

- Według Kodeksu pracy ja często słyszałem o firmach, które obligatoryjnie nakazują pracownikom wziąć urlop wypoczynkowy, ale według mojej wiedzy tak nie powinno być - tłumaczy gość Jedynki. - Są dwa wyjątki, bo w przypadku urlopu zaległego z zeszłego roku oraz okresu wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca może narzucić termin urlopu - zaznacza. 

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. - Mamy zapis, który mówi o tym, że co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, ale to nie jest obowiązkowe, tylko takie wysoce zalecane - zwraca uwagę Lech Wikaryjczyk. 

POSŁUCHAJ

09:22

Większość Polaków nie wykorzystuje urlopu w całości. Z czego to wynika? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Patryk Michalski 

Gość: Lech Wikaryjczyk (ekspert rynku pracy)

Data emisji: 18.06.2024 r.

Godzina emisji: 11.18 

ans

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.