Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to święto scen telewizyjnej i radiowej. Okazja do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów.
W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęła się już 23. edycja festiwalu, który potrwa do 24 czerwca. Wydarzenie ma formułę konkursową - dwa zespoły jury oceniają słuchowiska radiowe oraz spektakle telewizyjne. Przyznają Grand Prix dla najlepszych tytułów, a także nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach artystycznych i zawodowych.
Dziś nie trzeba będzie sobie nic wyobrażać
- Na tym festiwalu objawia się cała magia, cała nieoczywistość potęgi wyobraźni. Można zobaczyć, jak powstają słuchowiska, jak pracują twórcy. Dziś, o godz. 13.00, w sopockim Teatrze Atelier będzie można posłuchać "Matysiaków" na żywo - powiedział w audycji "Lato z Radiem" Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Plenerowe studio "Lata z Radiem" odwiedzili aktorzy występujący w powieści radiowej "Matysiakowie".
- To, że wszedłem w powieść radiową "Matysiakowie", której słuchałem jako dziecko, jest dla mnie czymś magicznym. To jest fantastyczna przygoda - wskazał Marek Siudym. - Zaletą Teatru Polskiego Radia jest to, że bardzo dużo pozostawia wyobraźni słuchacza - podkreślił Kazimierz Kaczor. - Dziś słuchacz nie będzie musiał sobie nic wyobrażać, bo wszystko zobaczy na żywo, tu, w Sopocie - dodał.
- Audycja "Matysiakowie" trwa ponad pół wieku, dlatego że są w niej niezwykłe postacie, które rozwijały się przez lata. Historie są aktualne, prezentowane są bardzo ludzkie problemy - stwierdziła Emilia Krakowska. - Jestem bardzo szczęśliwa, że pracuję przy tym słuchowisku. To dla mnie ogromny zaszczyt - zaznaczyła Barbara Zielińska i zaprosiła do Teatru Atelier. - Będzie bardzo wesoło - zapowiedziała.
W audycji "Lato z Radiem" gościliśmy także Roksanę Roszyk-Antczak, menadżerkę Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.
O tym, jak powstaje Teatr Telewizji, opowiedział w radiowej Jedynce Michał Kotański, dyrektor Teatru Telewizji. - We wrześniu sezon otworzymy spektaklem "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" na podstawie głośnej książki Mateusza Pakuły - zdradził.
"Dwa Teatry" to nie tylko konkurs i pokazy spektakli, lecz także okazja do spotkań, udziału w warsztatach, koncertach i innych programach specjalnych. Atrakcje czekają też na dzieci - o czym mówiła Martyna Podolska z radiowej Jedynki.
Festiwal ma charakter otwarty, udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej na stronach Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej.
Czytaj także:
Tajemnicza sopocka historia na Oscara
Roman Czejarek rozmawiał też z Joanną Cichocką-Górą, dyrektorką Goyki 3 Art Inkubator. Wyprodukowane przez ten inkubator słuchowisko "Głosy szumiącego potoku" zostało wybrane jako polski kandydat do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Prix Europa (radiowy Oscar).
To trzymająca w napięciu opowieść o tragicznych losach mieszkańców Sopotu, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w domu przy ulicy Goyki 3 w latach 30. i 40. XX wieku. Autor, reżyser i kompozytor Piotr Skotnicki stworzył własną, alternatywną wersję historii, która mogłaby się wydarzyć, co dodało słuchowisku tajemniczości i głębi.
Produkcja została zrealizowana w konwencji teatru radiowego, przy udziale znakomitej obsady aktorskiej. Oryginalna muzyka, skomponowana przez Skotnickiego, została wzbogacona o dźwięki atmosfery sopockiego kurortu, w tym tajemniczego domu przy ulicy Goyki 3, które zostały nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu.
Poza tym w audycji "Lato z Radiem":
Sopot - historia kurortu. Sielskość prowincji, magia kurortu i powiew wielkiego świata. Wszystko to można znaleźć w Sopocie. Morze, piaszczyste plaże, a zaraz obok strome wzniesienia pokryte gęstym lasem. Kameralne miasteczko z niespełna 40 tys. mieszkańców, które w sezonie odwiedza rzesza turystów równa liczbie mieszkańców Warszawy.
Goście: Bartłomiej Barski (Sopocka Organizacja Turystyczna), Marta i Mateusz Justypienko (Morskie Testy Nurkowe) oraz Tomasz Kot (dziennikarz, fotograf, pasjonat historii i życia codziennego Sopotu i Trójmiasta).
Do plenerowego studia "Lata z Radiem" wpadł również Karol Wójcicki - popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Jej pomysłodawcą i pierwszym szefem był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający kilkanaście minut. Sygnałem "Lata z Radiem" jest "Polka dziadek".
"Lata z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Data emisji: 22.06.2024
Godziny emisji: 9.00-12.00
kk/kormp