W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęła się już 23. edycja Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", który potrwa do 24 czerwca. To okazja do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów.
W ramach wydarzenia można było wziąć udział w nagraniu odcinka powieści radiowej "Matysiakowie" na żywo. Po nagraniu odbyło się spotkanie z publicznością, w którym wzięli udział autorzy słuchowiska i aktorzy, którzy wcielają się w bohaterów powieści radiowej.
Reżyser Waldemar Modestowicz podkreślił, że twórcy "Matysiaków" tworzą rodzinę również w życiu realnym. W końcu spotykają się co tydzień od wielu lat.
- Spotykamy się z potrzeby opowiedzenia Państwu, naszym słuchaczom, kolejnej historii związanej z rodziną Matysiaków. Historie wymyślają autorzy, ożywiają je aktorzy. Bohaterowie powieści są zbudowani z ich głosu, z ich temperamentu, z ich wrażliwości - wskazał.
Współautorka scenariusza powieści radiowej "Matysiakowie" Marta Rebzda podkreśliła, że uwielbia pracować nad kolejnymi odcinkami słuchowiska.
- Jak siadam do pisania "Matysiaków", to robię to z ogromną przyjemnością. Sprawia mi to ogromną frajdę. Uwielbiam się uśmiechać nad każdym zdaniem, które wydaje mi się zabawne - wyjaśniła. Dodała, że podczas pisania odcinka, którego można było wysłuchać w Sopocie, starała się, by ten uśmiech pojawił się również na twarzach zgromadzonej w Teatrze Atelier publiczności.
- "Matysiakowie" to jest moja miłość. Wielka przygoda, której jestem częścią, za co jestem bardzo wdzięczna - zaznaczyła Rebzda.
Aktorzy występujący w powieści radiowej "Matysiakowie" rozmawiali także z dziennikarzem Polskiego Radia Pawłem Kurkiem:
Czytaj także:
"Matysiakowie" - ponad 3,5 tys. odcinków
15 grudnia 1956 roku o godz. 20.35 wyemitowano pierwszy odcinek powieści radiowej "Matysiakowie". Jej twórcami byli wspaniali radiowcy i dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l, Władysław Żesławski i Stanisław Ziembicki. Od samego początku powieść cieszyła się wśród słuchaczy ogromnym powodzeniem.
W powieści wystąpiło (stale i gościnnie) blisko 400 znakomitych polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in.: Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz.
Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich m.in.: Ewa Kania, Leon Charewicz, Tomasz Marzecki, Agnieszka Migalska, Emilia Krakowska, Maria Pakulnis, Barbara Zielińska, Włodzimierz Press, Kazimierz Kaczor, Marek Siudym, Stanisława Celińska, Wacław Szklarski, Ewa Konstancja Bułhak, Elisabeth Duda, Wojciech Żołądkowicz, Marcin Hycnar, Karol Dziuba i inni.
Ich głosy i interpretacja roli przyczyniły się do tego, że legenda warszawskiej rodziny przetrwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bez ich talentu i zaangażowania nie byłoby Matysiaków.