Festiwal Mozartowski w Warszawie i Wiedniu. Alicja Węgorzewska: budujemy wspaniały most

Data publikacji: 24.06.2024 12:45
Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 12:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O tegorocznej edycji Festiwalu Mozartowskiego w "Nocy w teatrze" opowiedziała Alicja Węgorzewska
O tegorocznej edycji Festiwalu Mozartowskiego w "Nocy w teatrze" opowiedziała Alicja Węgorzewska, Autor - Michal Wozniak/East News
W Warszawie trwa 33. Festiwal Mozartowski, który w tym roku zawitał również do Wiednia. W ramach trwającego od połowy maja wydarzenia prezentowane są dzieła nie tylko patrona imprezy, ale też m.in. innych klasyków wiedeńskich. Całości towarzyszy z kolei Mozart Junior Festival. - Okazało się, że budujemy wspaniały most z Wiedniem - opowiada Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka i dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.
  • 33. Festiwal Mozartowski trwa od 13 maja do 30 czerwca.
  • W tym roku koncerty w ramach festiwalu odbyły się również w Wiedniu.

Festiwal Mozartowski jest organizowany od 1991 roku. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 13 maja od tradycyjnego koncertu inauguracyjnego. Podczas niego wybrzmiały m.in słynne mozartowskie arie i duety dopełnione uwerturami oraz nieczęsto trafiającymi na koncertowy afisz "Tańcami niemieckimi" (KV 509 i KV605). Festiwal potrwa do 30 czerwca, jego zwieńczeniem będzie finałowa gala w Teatrze Polskim.

W tym roku wydrzenie przeniosło się również na trzy wieczory do Wiednia. Muzycy wystąpili w Wiener Musikverein, Mozarthaus (domu Mozarta, w którym kompozytor napisał "Wesele Figara") i Hofburgkapellea. Jak podkreśla Alicja Węgorzewska, w Wiedniu dzieła Mozarta wykonano na instrumentach historycznych. - To bardzo unikatowe podejście do Mozarta. Gramy w 432 Hz; na instrumentach z epoki, czyli tak, jak słyszał i komponował Wolfgang Amadeusz. Czyli nie do końca zawieźliśmy drzewo do lasu, a zawieźliśmy tam Mozarta takiego, jaki był najbliższy jemu samemu - tłumaczy dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.

Opera również dla najmłodszych

Obok Festiwalu Mozartowskiego trwa 5. Mozart Junior Festival. To wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży. W jego ramach obok uznanych realizatorów organizatorzy stawiają młodych artystów. W tym roku w programie imprezy znalazła się pierwsza wielka premiera - opera familijna "Chcę śpiewać... ale nie mam gdzie". Muzykę do sztuki skomponował Rafał Kłoczko; libretto napisał Jerzy Snakowski, który jest również reżyserem opery.

- Cieszyłam się, że mogę pokazać w tej produkcji młodych polskich śpiewaków i aktorów, ale również poruszyć temat, że będąc młodym człowiekiem nie musimy tylko myśleć, że musimy iść śpiewać do telewizyjnego talent show. Możemy też zostać śpiewakiem operowym - przyznaje Alicja Węgorzewska.

Czytaj także:

Alicja Węgorzewska o najbliższych planach artystycznych

Przy okazji spotkania w radiowej Jedynce artystka opowiedziała o swoich najbliższych aktywnościach zawodowych. Artystka zdradziła w rozmowie z Ewą Heine, że wkrótce ponownie będzie można ją usłyszeć w operze; oprócz tego w przyszłości pojawią się dwa wydawnictwa płytowe jej autorstwa. 

- Parę materiałów leży w szufladzie do nagrania. I płyta filmowo-musicalowa, i płyta z projektem "Ave Maria w muzyce". Nie mogę jeszcze niczego zdradzić, ale tej jesieni przewiduję również wielki comeback operowy, w roli głównej w operze - zdradza mezzosopranistka.


POSŁUCHAJ

1:01:29

Festiwal Mozartowski w Warszawie i Wiedniu. Alicja Węgorzewska: budujemy wspaniały most (Noc w teatrze/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Noc w teatrze

Prowadziła: Ewa Heine

Gość: Alicja Węgorzewska (mezzosopranistka, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej)

Data emisji: 24.06.2024

Godzina emisji: 0.15

qch

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.