Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie z UE. Decyzja przełomowa, ale przed Kijowem długa droga

Data publikacji: 25.06.2024 18:30
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 07:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ukraina zrobiła krok w stronę Unii Europejskiej. We wtorek (25.06) w Luksemburgu rozpoczęła negocjacje członkowskie
Ukraina zrobiła krok w stronę Unii Europejskiej. We wtorek (25.06) w Luksemburgu rozpoczęła negocjacje członkowskie, Autor - hodim/shutterstock.com
Wniosek o wejście do Wspólnoty władze w Kijowie złożyły kilka dni po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji przez rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, ponad dwa lata temu. 
  • Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie z Unią Europejską. To przełomowy dzień dla kraju, który jednocześnie walczy z rosyjskim najeźdźcą.

"Ukraina dążyła do tego przez dekadę" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Niespełna 11 lat temu rozpoczęły się proeuropejskie protesty na Majdanie przeciwko ówczesnym władzom w Kijowie, które nie chciały zbliżenia z Unią Europejską.

Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie dwa lata po otrzymaniu statusu kandydata. Eksperci zwracają uwagę, że negocjacje członkowskie z Unią to droga długa i wyboista. Rokowania z Ukrainą, podzielone na ponad 30 rozdziałów negocjacyjnych, potrwają latami.

Prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW, wskazał, że ten czas od przyznania statusu państwa kandydującego do dziś "był bardzo owocny", ale zanim Ukraina stanie się członkiem Wspólnoty, będzie musiała rozwiązać wiele problemów wewnętrznych. O akcesji nie ma też mowy tak długo, jak trwa wojna.


POSŁUCHAJ

28:52

Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie z UE. Decyzja przełomowa, ale przed Kijowem długa droga (Więcej świata/Jedynka)

 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Sąd w Brześciu, w zachodniej części Białorusi, zaocznie skazał pięciu opozycjonistów za rzekome: "działalność terrorystyczną” i "obrażanie Aleksandra Łukaszenki”. Zapadły wyroki pozbawienia wolności od 6 do 12 lat.

Wśród skazanych są blogerzy, a także znana śpiewaczka operowa Margaryta Liauczuk i muzyk Uładzisłau Naważyłau. Prowadzili razem kanał YouTube ostro krytykujący władze białoruskie. Po rozpoczęciu prześladowań politycznych opozycjonistom udało się wyjechać za granicę. 

Relacja: Maciej Jastrzębski

Assange założył WikiLeaks w 2006 roku jako platformę do udostępniania materiałów demaskujących tajne działania potężnych organizacji, w tym rządów i korporacji. Portal zyskał międzynarodowe uznanie za to, co ujawnił na temat operacji USA w Afganistanie i Iraku.

Gość: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ)

O jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski powiadomiono w związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. 

Materiał: Tomasz Sajewicz

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 17.12

Jedynka/IAR/PAP/kk/kormp

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.