Plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma przedstawić o godzinie 13 premier Donald Tusk. Wcześniej przedstawiciele rządu zapowiadali, że plany te zostaną zmodyfikowane i dostosowane do panujących realiów.
- Co do lotniska, chciałbym poznać daty, to mniej więcej 2033-2035 r. w tych widełkach była mowa o oddaniu portu (…) To daty, które są i w dokumentach rządu PiS i poprzednich dokumentach rządu PO-PSL - powiedział prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski.
Ekspert podkreślił, że podawana przez poprzednią ekipę przyspieszona data zakończenia prac w 2027 lub w 2028 roku była nierealna. Wskazał, że początek lat trzydziestych jest jak najbardziej możliwy, mając na uwadze doświadczenia innych krajów w zakresie budowy lotnisk.
Rewolucja na kolei
Ekspert zwraca też uwagę na tak zwany komponent kolejowy inwestycji.
- Największa rewolucja to koleje dużych prędkości, mam nadzieję, że uda się rozpocząć pierwszy etap realizacji tych inwestycji, potrzebujemy go. Mamy XXI w., a na kolei on jeszcze nie zaistniał - ocenił ekspert.
Adrian Furgalski dodał, że spodziewa się także wskazania źródeł finansowania kolejowej części inwestycji CPK. Zwrócił uwagę, że w dokumentach zapisano udział funduszy Unii Europejskiej. Tymczasem, jak stwierdził, Unia na razie nie wie, że ma wspierać tę inwestycję.
CPK to nowe lotnisko przesiadkowe w gminie Baranów między Łodzią a Warszawą. Razem z budową portu planowany jest nowy układ drogowy wokół lotniska i sieć szybkiej kolei. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy nowego lotniska mogłoby ono obsłużyć około 30 milionów pasażerów rocznie.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Adrian Furgalski (prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR)
Data emisji: 26.06.2023
Godzina emisji: 8.42