"Nie będzie jednomyślności przy obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej"

Data publikacji: 27.06.2024 18:00
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 22:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt, Autor - PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Na dwudniowym szczycie, który rozpoczął się w Brukseli ma zapaść decyzja o wyborze osób, które staną na czele Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i unijnej dyplomacji. Wstępne ustalenia są już znane. Wiadomo też, że nie spodobały się one szefowej włoskiego rządu Giorgi Meloni i premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.
  • W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt. Pierwszym punktem było podpisanie umowy Unii Europejskiej z Ukrainą o gwarancjach bezpieczeństwach.
  • Podczas szczytu europejscy przywódcy zdecydują o obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej.

Pierwszym punktem europejskiego szczytu w Brukseli było podpisanie umowy Unii Europejskiej z Ukrainą o gwarancjach bezpieczeństwach. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Wołodymyr Zełenski oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W umowie - jak powiedziała w audycji "Więcej świata" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli - nie ma szczegółów o dostarczanej broni, ale są obszary, w których Unia zacieśni współpracę z Ukrainą. Jest zapewnienie o wsparciu wojskowym i obietnica wsparcia finansowego. 

Trudno będzie o jednomyślność

Podczas szczytu europejscy przywódcy zdecydują o obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję ma zostać Ursula von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie wybrany były premier Portugalii Antonio Costa, a szefową unijnej dyplomacji ma zostać premier Estonii Kaja Kallas.

Obsada została uzgodniona przez sześciu negocjatorów z centroprawicy, socjalistów i liberałów, wśród których był premier Donald Tusk, który wyjaśnił, że wszystkim zależy na tym, by w obliczu wojny na Ukrainie, wyborów w Stanach Zjednoczonych i we Francji, zmiany dokonały się gładko. 

- Myślę, że jednomyślności nie będzie. Premier Węgier Victor Orban jasno stwierdził, że on nie akceptuje tych wstępnych ustaleń - wskazała Beata Płomecka. Gość Jedynki Tomasz Zając, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zauważył, że sprzeciw Węgier nic nie zmieni, ale z uwagi na ważność obsadzanych stanowisk zawsze starano się, by poparcie dla kandydatów było jak największe.

Na szczycie zaplanowano również dyskusje na temat obrony. Polska, Estonia, Litwa i Łotwa zaprezentują wspólny projekt - Tarczę Wschód. "Budowa systemu infrastruktury obronnej wzdłuż zewnętrznej granicy Unii z Rosją i Białorusią to odpowiedź na pilną potrzebę ochrony UE przed zagrożeniami wojskowymi i hybrydowymi" - przekonują przywódcy tych czterech krajów.


POSŁUCHAJ

35:59

"Nie będzie jednomyślności przy obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej" (Więcej świata/Jedynka)

 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Joe Biden i Donald Trump zmierzą się w czwartek (godz. 21 czasu lokalnego, 3 rano w Polsce) w debacie telewizyjnej. To wydarzenie otworzy kluczowy etap kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. Wśród poruszanych tematów będą m.in. gospodarka, demokracja, polityka zagraniczna, w tym wojna w Gazie i Ukrainie.

Gość: Andrzej Kohut, amerykanista (UJ)

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma podjąć decyzję o odnowieniu sankcji nałożonych na Demokratyczną Republikę Konga. W tym afrykańskim kraju dochodzi do naruszeń praw człowieka na masową skalę.

Gość: dr Aleksander Olech, publicysta Defence 24

Zbuntowane oddziały wojska, które pod dowództwem generała Juana Jose Zunigi, byłego szefa armii, próbowały w środę dokonać zamachu stanu w Boliwii, wycofały się ostatecznie sprzed Pałacu Prezydenckiego i z samej siedziby prezydenta w La Paz. Zuniga został aresztowany.

Udaremnienie wojskowego zamachu stanu dało prezydentowi Boliwii Luisowi Arcemu zwycięstwo, którego bardzo potrzebował w obliczu trudności gospodarczych i niezadowolenia społecznego - uważają analitycy.

Gość: dr Joanna Gocłowska-Bolek, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 27.06.2024

Godzina emisji: 17.10

Jedynka/IAR/PAP/kk

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.