Krzysztof Gawkowski powiedział wprost, że te dane pokazują, iż jesteśmy na "cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją". Cyberataki mogły nasilać się zdecydowanie wcześniej niż od wybuchu wojny w Ukrainie. - Pamiętajmy, że pierwsza agresja na Ukrainę miała miejsce już w 2014 roku, czyli to jest 10 lat konfliktu - zauważa dr Igor Protasowicki.
- Jako że włączyliśmy się dość aktywnie i od samego początku staliśmy po stronie Ukrainy, znaleźliśmy się w naturalny sposób na celowniku różnego rodzaju służb rosyjskich. Mówimy tu nie tylko o wojskach w cyberprzestrzeni, ale także o różnego rodzaju inspirowanych atakach, których dokonują rosyjscy hakerzy - dodaje ekspert.
Czy dane Polaków są bezpieczne?
Rosyjscy hakerzy podejmują działania, które mają uderzać w infrastrukturę krytyczną państwa, ale również w obywateli. - Każdy z nas korzysta z jakiegoś systemu komputerowego, w postaci smartfona czy komputera osobistego. Z drugiej strony nasze dane są przechowywane w różnych systemach za naszą zgodą i czasami też trochę bez naszej zgody, chociażby baza PESEL - mówi dr Igor Protasowicki.
- Akurat PESEL jest bardzo dobrze zabezpieczany, natomiast jeśli chodzi o inne serwisy, zwłaszcza te działające komercyjnie, to nie ma tygodnia, żeby któraś z baz nie została spenetrowana i żeby dane użytkowników z niej nie wyciekły - twierdzi gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- W stolicy Kazachstanu trwa szczyt przywódców państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Jest to organizacja utworzona z inicjatywy Rosji i Chin, której celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji. Do tego grona ma zostać przyłączona Białoruś. Materiał Macieja Jastrzębskiego.
- Jutrzejsze wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej przyniosą klęskę konserwatystom. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Warsaw Enterprise Institute.
- Huragan Beryl sieje zniszczenie nad Karaibach. Zapisał się już na kartach historii w niechlubny sposób: zmiana intensywności z huraganu kategorii pierwszej do kategorii czwartej w czasie krótszym niż 24 godziny to najbardziej imponujący przypadek szybkiego nasilenia w historii Atlantyku. Rozmowa z Janem Pachlowskim, korespondentem Polskiego Radia w USA.
- Pożary w Grecji, ulewy i osunięcia ziemi w Chinach, huragan na Karaibach, gwałtowne burze z gradem w Chorwacji, lokalne powodzie i lawiny błotne we Włoszech czy na Bałkanach. Jak ma sobie radzić turysta, kiedy trafi w takie miejsce? Rozmowa z dr. Adamem Karpińskim z Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Igor Protasowicki (ekspert ds. bezpieczeństwa), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute), dr Adam Karpiński (Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 3.07.2024
Godzina emisji: 17.09
DS/kormp
Cyberataki na Polskę. Dr Igor Protasowicki: znaleźliśmy się na celowniku służb rosyjskich - Jedynka - polskieradio.pl