Zmiany klimatu w Polsce. Ekspert: uderzenia ciepła będą coraz częstsze i mocniejsze

Data publikacji: 04.07.2024 11:28
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 11:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy turyści będą rezygnować z wycieczek do ciepłych krajów?
Czy turyści będą rezygnować z wycieczek do ciepłych krajów? , Autor - Shutterstock
Zmiany klimatu postępują, więc można się spodziewać, że maksymalne temperatury podczas fal upałów będą rosnąć i już w najbliższych dekadach będą o dwa, trzy stopnie wyższe. 
  • Zmiany klimatu postępują, więc można się spodziewać, że maksymalne temperatury podczas fal upałów będą rosnąć.
  • Turyści z uwagi na coraz wyższe temperatury coraz częściej wybierają zimniejsze rejony.
  • Biura podróży mówią o wzroście zainteresowania, także wśród polskich turystów, takimi kierunkami  jak Islandia, Skandynawia, Irlandia, Wielka Brytania. 

Pożary w południowej Europie

W Grecji utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Według tamtejszych służb, w tym roku ze względu na niski poziom opadów sytuacja ma być wyjątkowo trudna. W ostatnich dniach jeden z takich pożarów dotknął wyspę Kos, na której wypoczywają między innymi turyści z Polski. 

Pożary w Grecji miały miejsce rok temu oraz w 2022 roku. Czy ma na to wpływ ekstremalnie gorące powietrze i zmiany klimatu? - Zdecydowanie tak. Pamiętamy wyjazdy naszych strażaków pomagających greckim strażakom opanować te pożary, więc tworzy się już tradycja. Polscy strażacy jadą do Grecji i to nie są wyjazdy turystyczne - mówi w radiowej Jedynce prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Co nas czeka w Polsce? 

Gość Jedynki podkreśla, że zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne. - Uderzenia ciepła będą częstsze i mocniejsze. Ostatnio mieliśmy klasyczne tropikalne powietrze, np. zdarzało się, że padał deszcz i gdy człowiek stał na tym deszczu, to wcale nie oznaczało, że czuł, że jest zimno. To jest takie doświadczenie z Bali, z Florydy, gdzieś z głębi lądu, a to nie jest doświadczenie, które możemy doznać w Polsce - mówi.

- Masy gorącego powietrza, gdy przechodzą nad Morzem Śródziemnym, to niosą ze sobą dużą ilość wilgoci i one docierają do nas jako parne. To jest przepis z jednej strony na taki deszcz, w którym praktycznie nie jest nam zimno, który znają Hindusi, Bengalczycy - wyjaśnia gość Jedynki. 

Klimat zmienia zwyczaje turystów

Turyści z uwagi na coraz wyższe temperatury coraz częściej wybierają zimniejsze rejony. Biura podróży mówią o wzroście zainteresowania, także wśród polskich turystów, takimi kierunkami jak Islandia, Skandynawia, Irlandia, Wielka Brytania. 

- Prognozy klimatyczne mówią, że im dalej od równika, tym wzrost temperatury większy. Tak że np. gdy spojrzymy na basen Morza Śródziemnego, to wzrost temperatury, patrząc z perspektywy zmiany klimatu, to pewnie są 2 stopnie, natomiast w przypadku Polski to już jest 4 stopnie. Idąc dalej, ten wzrost temperatury jest jeszcze większy - wskazuje ekspert. 


POSŁUCHAJ

06:19

Zmiany klimatu w Polsce. Ekspert: uderzenia ciepła będą coraz częstsze i mocniejsze (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zobacz także: 


Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, pracownia bioklimatologii)

Data emisji: 4.07.2024 r.

Godzina emisji: 7.44

ans/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.