Urodziny damy polskiej piosenki. Wywiad z Ireną Santor w "Muzycznej Jedynce"

Data publikacji: 12.07.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 22:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
80-lecie Ireny Santor, Studio im. Szpilmana Polskiego Radia (2014 rok)
80-lecie Ireny Santor, Studio im. Szpilmana Polskiego Radia (2014 rok), Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Irena Santor w tym roku będzie obchodzić swoje 90. urodziny. Z tej okazji Muzeum Literatury ogłosiło konkurs na piosenkę o Warszawie dla wybitnej polskiej wokalistki. Artystka udzieliła także wywiadu Programowi 1 Polskiego Radia. Jego fragmenty prezentowaliśmy od poniedziałku do piątku (8-12 lipca) w "Muzycznej Jedynce".
  • Irena Santor urodziła się 9 grudnia 1934 roku. Jest jedną z największych gwiazd polskiej estrady.
  • Fragmentów obszernego wywiadu z wokalistką można było wysłuchać od poniedziałku do piątku (8-12 lipca) w "Muzycznej Jedynce".
  • Z Ireną Santor rozmawiali Maria Szabłowska i Marcin Kusy.

Irena Santor to nie tylko głos, ale również siła scenicznego wyrazu. Jej wyjątkowy mezzosopran koloraturowy poruszał serca milionów ludzi, a jej repertuar, w tym utwory o Warszawie, stał się integralną częścią polskiego dziedzictwa muzycznego. Swoją karierę zawodową artystka rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z tamtych lat pochodzi jej pierwszy wielki przebój "Ej, przeleciał ptaszek". Wtedy też zmieniła nazwisko, wychodząc za mąż za Stanisława Santora, skrzypka Orkiestry Polskiego Radia.

Jej pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek "Embarras" i "Walczyk na cztery ręce" oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem jej kunsztu estradowego było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) piosenki "Powrócisz tu". Poza muzyką Irena Santor próbowała swoich sił w kabarecie (U Kierdziołka, Wagabunda), w teatrze (Ateneum, Syrena), Teatrze Telewizji ("Loterya" do muzyki S. Moniuszki) i filmie ("Przygoda z piosenką").

Artystka za swoją działalność, nie tylko sceniczną, otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Bursztynowy Słowik za całokształt twórczości, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia i nagroda specjalna Wawrzyn Mowy Polskiej.

Czytaj także:

Irena Santor w "Muzycznej Jedynce"

Wokalistka w rozmowie z Marią Szabłowską i Marcinem Kusym opowiedziała między innymi o tym, z czego wynika jej miłość do Warszawy. Jak przyznaje, w pierwszych latach po wojnie stołeczne miasto miało w sobie coś przyciągającego. - Ja nie pochodzę z Warszawy, jestem prowincjuszką, ale mam dla Warszawy miłość najszlachetniejszą, najczulszą. Musiałam się do niego przyzwyczaić - opowiada wokalistka.


POSŁUCHAJ

02:01

Irena Santor o swojej miłości do Warszawy (Muzyczna Jedynka)

 

- Radio to jest mój matecznik. (...) Telewizja była potem - przyznaje Irena Santor w rozmowie z Marią Szabłowską i Marcinem Kusym. Wokalistka współpracowała m.in. z Władysławem Szpilmanem; w kolejnym fragmencie wywiadu zdradziła, że twórca nie przychodził na nagrania swoich piosenek.


POSŁUCHAJ

02:28

Współpraca z Władysławem Szpilmanem w opowieści Ireny Santor (Muzyczna Jedynka)

 

W kolejnym odcinku rozmowy z Ireną Santor wspominaliśmy kompozytorów, z którymi współpracowała artystka m.in. z Piotrem Figlem, który skomponował muzykę do piosenki wydanej w 1967 roku - "Powrócisz tu". 


POSŁUCHAJ

03:44

Jak Irena Santor dobierała repertuar? (Muzyczna Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:39

W którym momencie Irena Santor uwierzyła, że estrada to "jej miejsce"? (Muzyczna Jedynka)


POSŁUCHAJ

02:56

Z kim Irena Santor lubiła śpiewać w duecie? (Muzyczna Jedynka)

 
 

Fragmentów wywiadu z Ireną Santor można było wysłuchać w "Muzycznej Jedynce" w dniach 8-12 lipca po godz. 18.30.

qch/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.