Ostatnie pożegnanie Jerzego Stuhra. Specjalne wydanie "Kulturalnej Jedynki"

Data publikacji: 18.07.2024 12:00
Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 12:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jerzy Stuhr z powodzeniem łączył karierę teatralną i filmową z pracą w dubbingu. Stworzył role, które do dziś pozostają w pamięci kolejnych pokoleń widzów
Jerzy Stuhr z powodzeniem łączył karierę teatralną i filmową z pracą w dubbingu. Stworzył role, które do dziś pozostają w pamięci kolejnych pokoleń widzów, Autor - PAP/Ireneusz Sobieszczuk
Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, reżyserem i scenarzystą, erudytą i intelektualistą, pedagogiem i mistrzem aktorstwa dla wielu pokoleń. W dniu pogrzebu artysty w programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy jego najważniejsze role teatralne i filmowe.  

W studiu rozmawialiśmy z krytykiem teatralnym Jackiem Wakarem oraz krytykiem filmowym Krzysztofem Kwiatkowskim. W audycji Jerzego Stuhra wspominali także: Zbigniew Zamachowski, Feliks Falk, Juliusz Machulski oraz Olgierd Łukaszewicz. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania: 

POSŁUCHAJ

37:09

W 'Kulturalnej Jedynce" wspominaliśmy Jerzego Stuhra (Jedynka)

Jerzy Stuhr należał do grona najbardziej wszechstronnych polskich artystów, odnajdywał się zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Niezapomniany jako wodzirej w filmie Feliksa Falka pod tym samym tytułem, filmowiec amator u Krzysztofa Kieślowskiego w "Amatorze" czy Maks z "Seksmisji'' Juliusza Machulskiego.

Debiutował w 1975 roku. Współpracował z najlepszymi reżyserami. Z Krzysztofem Kieślowskim przy obrazach "Blizna", "Przypadek" oraz w 10. części "Dekalogu" i "Białym" z "Trzech kolorów". Grał także u Andrzeja Wajdy i Agnieszki Holland. Na scenie stworzył kreacje między innymi w "Nocy listopadowej", "Emigrantach", "Biesach", "Zbrodni i karze", "Weselu" oraz "Królu Ryszardzie".

Grał tytułowe role w "Hamlecie" i "Kontrabasiście". Odniósł liczne sukcesy, reżyserując filmy. Pierwszym jego dziełem był "Spis cudzołożnic" zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Pilcha. W dorobku reżyserskim Jerzego Stuhra są też produkcje nakręcone na kanwie własnych scenariuszy: "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Pogoda na jutro", "Korowód" czy "Obywatel". Otrzymał za nie wiele nagród. W 2011 roku zagrał rzecznika prasowego Watykanu w obrazie "Habemus Papam: mamy papieża" Nanniego Morettiego. Występował w rolach dubbingowych, między innymi użyczył głosu postaci Osła w kilku filmach animowanych o przygodach Shreka.

W 2012 roku aktor ogłosił, że pokonał raka krtani, którego wykryto u niego rok wcześniej. Po chorobie zaczął aktywnie pomagać innym pacjentom onkologicznym, angażował się w kampanie społeczne promujące profilaktykę chorób nowotworowych.

Powrócił na scenę w spektaklach Teatru Telewizji na żywo, we włoskim filmie "L'ultimo Papa Re" zagrał generała zakonu jezuitów, wydał kilka książek, między innymi: "Tak sobie myślę…", "Obywatel Stuhr. Z Jerzym i Maciejem rozmawia Ewa Winnicka" i "Ja kontra bas". Jerzy Stuhr miał też inne, poważne problemy zdrowotne - przeszedł zawał serca, co zaowocowało napisaniem książki "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce". W lipcu 2020 roku doznał udaru mózgu.

Artysta był laureatem wielu wyróżnień, został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Otrzymał też Nagrodę Krytyki Włoskiej i Nastro d'Argento - prestiżowe wyróżnienie Narodowego Syndykatu Włoskich Dziennikarzy Filmowych dla najlepszego twórcy europejskiego. Został także wyróżniony Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Czytaj także:

    Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka (wydanie specjalne)

    Prowadziła: Martyna Podolska

    Data emisji: 18.07.2024

    Godzina emisji: 21.05

    kh/wmkor


    Taki tydzień
    Taki tydzień
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.