Korytarz życia na drodze. Jakie zasady w nim obowiązują?

Data publikacji: 19.07.2024 17:39
Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 17:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak tworzy się korytarz ratunkowy i jakie zasady w nim obowiązują?
Jak tworzy się korytarz ratunkowy i jakie zasady w nim obowiązują? , Autor - PAP/Szymon Pulcyn
W tym roku mija pięć lat od kiedy został w przepisach prawa o ruchu drogowym wprowadzony został tzw. korytarz życia, a więc obowiązek ustawiania aut podczas zdarzenia w ruchu drogowym. Przepis dotyczy zarówno dróg krajowych, ekspresowych  jak i autostrad. Jak tworzy się korytarz ratunkowy i jakie zasady w nim obowiązują? 
  • Korytarz życia to pas na drodze tworzony umownie przez innych kierowców, który umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korku.
  • Tworzenie korytarza życia znacznie usprawnia i przyspiesza dojazd karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia.

Korytarz życia jest więc obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, jednak nie każdy kierowca widząc jadący pojazd uprzywilejowany, umie się ustawić. - Największym problemem jest to, że kierowcy, którzy spotykają się z karetką, która jedzie na sygnale, zbyt późno podejmują decyzję, bo za późno zauważyli jadący ambulans. Mam wrażenie, że kierowcy w ogóle nie patrzą w lusterka, nie widzą tego, że jedzie karetka, która świeci niebieskimi światłami i często też są rozproszeni, używają telefonów komórkowych w trakcie jazdy bądź słuchają głośno muzyki - mówi Mikołaj Matusiak, ratownik medyczny. 

źródło: Korytarz Życia Włącz Myślenie/YT

Co dokładnie mówią przepisy? 

Jak wyjaśnia podkomisarz Mariusz Kurczyk, naczelnik Wydziału Promocji Komendy Głównej Policji, każda osoba kierująca ma obowiązek ułatwienia przejazdu karetki bądź innego pojazdu uprzywilejowanego, poprzez usunięcie się z drogi, a jeżeli jest taka konieczność, również zatrzymania się. - Utworzenie korytarza życia jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz sprawnego i szybkiego dotarcia przez służby ratunkowe czy przez strażaków, medyków, czy przez policjantów do miejsca wypadku bądź też innego zdarzenia, które niestety miało miejsce na drodze i powoduje m.in. blokowanie ruchu - wyjaśnia. - Często na autostradach czy drogach ekspresowych, gdzie rozwijane są duże prędkości, te wypadki są tragiczne i dotarcie do poszkodowanych może skutecznie przyczynić się do uratowania ich zdrowia czy życia - dodaje. 

- Niestety, zdarzają się sytuacje, że nieodpowiedzialni kierowcy i robią taki błąd, że zawracają nawet kierując się pod prąd, co jest surowo zabronione - zwraca uwagę podkomisarz Tomasz Kukułka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. 

POSŁUCHAJ

04:06

Tworzenie korytarza życia znacznie usprawnia i przyspiesza dojazd karetki, straży pożarnej czy policji do miejsca zdarzenia. (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadził: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 19.07.2024 r.

Godzina emisji: 16.45

ans

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.