Za swojego życia i kilkanaście lat po śmierci niezwykle popularny poeta, piszący także utwory z pogranicza poezji i prozy, autor opowiadań i powieści "Siekierezada", "Cała jaskrawość", guru ludzi zniechęconych szarzyzną PRL-u.
Sam mówił o sobie tak: "Co mogę powiedzieć oprócz tego, że piszę wiersze i opowiadania, co mogę powiedzieć oprócz tego, co mówię w tych wierszach i opowiadaniach, niewiele. Wszystko co mam do powiedzenia, jest tam" (nagranie archiwalne).
Życie i twórczość
Edward Stachura urodził się 18 sierpnia 1937 roku we Francji, pochodził z robotniczej rodziny. Ojciec pracował w fabryce, matka zajmowała się dziećmi. Edward miał jeszcze starszego brata i dwoje młodszego rodzeństwa. Do Polski wrócili w 1948 roku i zamieszkali nieopodal Aleksandrowa Kujawskiego.
Na początku lat 60. ukazał się zbiór jego opowiadań "Jeden dzień". Zbiór ten został bardzo dobrze przyjęty, zachwycał się nim nawet Jarosław Iwaszkiewicz. Z kolei w 1969 roku ukazała się pierwsza powieść Stachury "Cała jaskrawość", której bohaterem był Wincenty Różański, również poeta.
Życie opisane
W 1967 roku Stachura rozpoczął pracę nad "Siekierezadą". Uważał że w pisarstwie, w poezji i prozie, najważniejsze jest własne doświadczenie. "To było życie opisane" - tak o jego twórczości mówili w audycji Michała Montowskiego historyk literatury Marek Gumkowski i aktorka śpiewająca i mówiąca wiersze Edwarda Stachury - Anna Chodakowska.
- Nie można powiedzieć, że filozofia Stachury była filozofią poezji. Przyznam się, że ja wolę poezję Stachury od jego filozofii poezji, która chwilami wydaje mi się za prosta. Niemniej była to jakaś propozycja szalenie chwytliwa. On miał wspaniałe ucho do haseł i tytułów - podkreślił w rozmowie z Michałem Montowskim prof. Marek Gumkowski.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 24.07.2024 r.
Godzina emisji: 23.40
ans/kmp
Edward Stachura. Zapomniany bard, poeta wędrowny - Jedynka - polskieradio.pl