Nowy lek szansą dla chorych na ataksję Friedreicha

Data publikacji: 25.07.2024 21:31
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ataksja Friedreicha (FA) to choroba o podłożu genetycznym, objawia się zaburzeniami w koordynacji, zaburzeniami równowagi, postępującym osłabieniem kończyn
Ataksja Friedreicha (FA) to choroba o podłożu genetycznym, objawia się zaburzeniami w koordynacji, zaburzeniami równowagi, postępującym osłabieniem kończyn, Autor - CGN089/shutterstock.com
Ataksja Friedreicha (FA) to choroba neurodegeneracyjna o podłożu genetycznym, prowadząca do postępującej utraty sprawności fizycznej i przedwczesnej śmierci. Pacjenci dożywają, jak wynika z badań, do 37. roku życia. Do niedawna nie istniała żadna terapia dla chorych na FA. Sytuacja jednak zmieniła się w tym roku, gdy pojawił się pierwszy lek spowalniający rozwój choroby z rozległymi objawami neurologicznymi.
  • Ataksja Friedreicha (FA) to choroba o podłożu genetycznym, która wynika z nieprawidłowej budowy jednego z genów. 
  • FA objawia się zaburzeniami w koordynacji, zaburzeniami równowagi, postępującym osłabieniem kończyn.
  • FA jest chorobą, która nieuchronnie postępuje bez leczenia. W tym roku pojawił się nowy lek - omaveloxolone.

Ataksja Friedreicha (FA) to - jak wyjaśniła w audycji "Eureka" prof. Katarzyna Kotulksa-Jóżwiak, specjalistka w dziedzinie neurologii i neurologii dziecięcej, kierowniczka Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie - choroba o podłożu genetycznym, która wynika z nieprawidłowej budowy jednego z genów. 

Najczęstszy objaw choroby to ataksja chodu - dzieci późno uczą się chodzić, prezentują niezgrabny chód, gorszą sprawność ruchową. Z czasem dochodzi do rozwoju ataksji w kończynach górnych i ataksji tułowia. Mowa staje się zamazana. Postępujące osłabienie kończyn prowadzi do niedowładu, a następnie plegii (porażenia) kończyn z przykurczami mięśniowymi.

Kacper i Karol, bracia, którzy chorują na ataksję Friedreicha przyznali w audycji "Eureka", że bardzo przykre w tej chorobie jest to, iż osoby na nią cierpiące są postrzegane przez społeczeństwo jak ludzie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 



Nowy lek szansą dla chorych na ataksję Friedreicha

Ataksja Friedreicha jest chorobą neurodegeneracyjną, czyli chorobą, która bez leczenia nieuchronnie postępuje - wskazała Kotulska-Jóżwiak. Do niedawna nie istniała żadna terapia dla chorych na FA. Sytuacja jednak zmieniła się w tym roku, gdy pojawił się nowy lek - omaveloxolone. - To nie jest lek, który leczy ataksję Friedreicha. On ma na celu zahamowanie procesu postępującego uszkodzenia układu nerwowego, czyli spowolnienie objawów choroby - zaznaczyła ekspertka.

Katarzyna Kozłowska, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych, opowiedziała w radiowej Jedynce o roli wsparcia psychologicznego dla pacjentów oraz wyjaśniła, na jaką pomoc mogą liczyć osoby ze schorzeniami neurologicznymi.


POSŁUCHAJ

21:29

Nowy lek szansą dla chorych na ataksję Friedreicha (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:

 

Poza tym w audycji:

Fruwające laboratoria

Jakub Kowalczyk i Korneliusz Szalkowski ze studenckiego Koła Naukowego Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej opowiedzieli o fruwających laboratoriach i misjach balonowych. Celem badań jest sprawdzenie, jak zachowują się próbki materiałów kompozytowych pod wpływem promieniowania kosmicznego.

Dziś kompozyty to elementy budowy samolotów, rakiet czy aparatury badawczej wysyłanej w przestrzeń kosmiczną. Z tego typu badań i opracowanych potem wyników korzysta współczesne materiałoznawstwo, które doczekało się oddzielnego kierunku studiów na wydziałach uczelni technicznych.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Jakub Kowalczyk i Korneliusz Szalkowski ze studenckiego Koła Naukowego Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej oraz prof. Katarzyna Kotulska-Jóżwiak, specjalistka w dziedzinie neurologii i neurologii dziecięcej, kierowniczka Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, i Katarzyna Kozłowska, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych

Data emisji: 25.07.2024 r.

Godzina emisji: 19.30 

kk/wmkor

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.